MotoGP

Moto2: Инцидентот во кој беше вклучен Фенати ќе заврши на суд?

ФИМ му ја озема лиценцата за 2018, сегашниот тим го избрка, идниот го отпушти, а итој самиот изјави дека се повлекува од трките. Сепак приказната не е готова, Фенати ќе треба да се појави и на суд.

Следете нè на:

 

Продолжува приказната по инцидентот кој го предизвика Романо Фенати на трката во Мизано. Италијанската новинска агенција, АНСА извесува дека тој би можел да се соочи со обвинение за напад.

Според агенцијата, јавниот обвинител на Римини отворил истрага за напад наместо за обид за убиство. Сепак, вакво обвинение за некој кој е дел од мото трките ќе создаде сериозен преседан.

Фенати, при голема брзина ја притисна сопирачката на Стефано Манци. Двоецот во текот на трката неколкупати беше блиску до контакт. И покрај тоа што инцидентот беше сериозен, двајцата возачи поминаа без никакви повреди.

Фенати, првично доби забрана за настап на две трки. Казната потоа беше зголемена на шест трки откако FIM одлучи да ја суспензира неговата лиценца.  Неговиот тим се реши да ја прекине соработката со него, а истото го направи и  MV Agusta за кој требаше да настапува во сезоната 2019. На крајот и тој самиот одлучи целосно да се повлече од трките.

Би можело да ве интересира

„Ќе биде подобро за сите, секако тука е и Moto2 серијата, доколку го имаат овој нов стил на возење - Moto2 се доближи еден чекор поблиску до MotoGP  со новиот 765cc Triumph мотор“

„Коментарот кој го даде Алберто Пуиг предизвика реакција кај неговиот поранешен MotoGP возач Дани Педроса“

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.