MotoGP

Морбидели во фабричкиот, Довициозо во сателитскиот тим на Јамаха

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Следете нè на:

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

dovicioso petronas yamaha

Возбудлива е оваа MotoGP сезона за Јамаха, можеби и највозбудлива до сега во историјата, затоа што имаше толку многу неочекувани промени на сред сезона што навистина ја прави да биде за паметење. Во исто време го имаат првиот возач на табелата и мака мачат да склопат/задржат компетитивен целосен тим. 

По раскинувањето на договорот со Вињалес, сред сезона, Јамаха брзо се сврте кон она што можеби и беше праведно да се случи на почетокот на сезоната. Франко Морбидели да добие нов мотор и да вози во својот полн капацитет. По паузата која ја зема Франко за да ја залечи повредата, се враќа на патеката во Мизано, претстојниов викенд и тоа директно во фабричкот тим на Јамаха. 

Неговото место, во сателитскиот тим на Петронас ќе го пополни Андреа Довициозо. Тој после повеќе од 8 години се враќа на Јамаха. Оваа сезона ја помина без тим откако не усепа да се договори со Дукати за обнова на договорот. Возеше тестови за други производители, и под знак прашање беше неговата кариера, но изгледа полека но сигурно се смирува целата ситуација и работите си доаѓаат на свое место. 

Договорот на Довициозо е за до крајот на 2022 година, што значи тој нема да го пополни местото на Франко само за до крајот на оваа сезона туку ќе вози и следната. 

Пред нас е San Marino MotoGP, трката на која се домаќини момците од VR46 академијата, како и самиот VR46, нели. Не очекува возбудлив викенд, особено по минотонеделниот послаб резултат на Фабио Квартараро и доближувањето на Пеко Бањаја на втората позиција. 

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.