MotoGP

Маркез: Речиси сум подготвен за првата трка од шампионатот

Марк Маркез се надева дека напорната рехабилитација која ја имаше во текот на зимата ќе ги даде потребните резултати за време на првата трка од новата сезона во MotoGP шампионатот.

Следете нè на:

 

Марк Маркез се надева дека напорната рехабилитација која ја имаше во текот на зимата ќе ги даде потребните резултати за време на првата трка од новата сезона во MotoGP шампионатот. Вели дека е речиси 100 проценти подготвен за трката во Катар.

Актуелниот светски шампион, поради операцијата на рамото, имаше напорни зимски подготовки на патеките во Сепанг и Катар во обид што е можно побрзо да се прилагоди на RCV213V кој има нови спецификации.

Маркез беше подложен на интензивна физикална терапија и беше целосно фокусиран на враќање во врвна форма за првата трка од сезоната. Вели дека има напредок но и дека можеби нема да биде целосно подготвен пред стартот на шампионатот.

„Конечно дојде времето кога повторно ќе се тркаме“ , изјави Маркез. „Оваа зима беше поинаква поради операцијата. Со помош на тренер вежбав по најмалку пет часа дневно се со една цел: да бидам во најдобра можна форма за првата трка од сезоната. “

„На тестот во Катар се чувствував многу подобро отколку за време на настапот во Малезија. Сега би можел да кажам дека сум речиси 100 проценти подготвен.“

Marquez txt 06 03

Маркез е задоволен од напредокот на Honda а тимот главно се фокусираше на преносот на моќта и издржливоста на пневматиците. Се надева дека ќе има добар настап на патеката во Лосаил.

„Honda направи многу за да го подобри мотоциклот и за време на тестовите бевме силни, особено на оваа патека на која во минатото не постигнувавме добри резултати. Но сепак, мораме да продолжиме да се подобруваме.“

„Катар отсекогаш важела за специјална патека, не само поради тоа што е прва во сезоната туку и бидејќи тука владеат специјални услови. Мораме да посветиме големо внимание на временските услови.“

Последната победа за Маркез и Honda на патеката во Катар се случи во 2014 година кога Шпанецот победи на првите десет трки од сезоната. Откако трката за прв пат почна да се оддржува во Лосаил во 2004 година, Јапонската компанија има постигнато само три победи.

Минатата сезона, Маркез заврши на втората позиција. Прв беше Андреа Довициозо а разликата меѓу двајцата возачи изнесуваше само 0.027 секунди.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.