MotoGP

Маркез ја зголеми предноста на табелата

Марк Маркез одлучи да не се бори за победа на Холандската Гран При трка но и покрај тоа ја зголеми предноста на табелата.

Следете нè на:

 

Марк Маркез вели дека намерно одличил да се откаже од борбата за победа на Холандската Гран При трка. Сепак, и покрај тоа Шпанецот ја зголеми предноста на табелата.

Возачот на Repsol Honda заврши на второто место веднаш зад Маверик Вињалес од Monster Yamaha, и сега ја зголеми предноста во однос на најблискиот ривал Андреа Довициозо на 44 поени.

Маркез, кој беше дел од групата на тројца возачи која во поголем дел од трката се бореше за првото место, вели дека откако му станало јасно дека ќе освои едно од местата на подиумот одлучил да не го предизвика Вињалес.

Marquez Asen txt 01 07

„Денеска кога ја почнав трката знаев дека не можам да се борам за победа. Понекогаш морате да ја промените стратегијата и да заборавите на победата“ , призна Маркез. „Најдобра опција за мене на оваа трка беше да настапам со меки пневматици.“

„Кога видов колку е брз Маверик веднаш ми стана јасно. Го следев два круга но премногу ризикував додека го правев тоа. Но вчера си реков себеси дека Куартараро заостанува од нас 89 поени а Маверик 100 поени. Тоа постојано ми се вртеше низ глава.“

Актуелниот шампион е среќен што успеал да ја зголеми предноста во однос на неговите ривали, на патека која очекувал да има проблеми.

„Мојата цел за оваа трка беше барем 15 круга да се борам со возачите на Yamaha. Знаев дека во последните круга ќе имам проблеми. Целта ми беше да направам разлика во однос на Довициозо и Морбидели.“

Маркез продолжува со одличниот настап и оваа сезона. На речиси сите трки, освен на трката во Остин, Шпанецот заврши на една од првите две позиции.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Ова не е стандарниот модел на кој сите сме навикнати.

Помеѓу фотографиите, гласините и веќе потврдените модели, не може со прецизност да се каже точно кои мотоцикли би можеле да ги очекуваме на пазарот.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.