MotoGP

Куартараро полн со самодоверба

Фабио Куартараро заборави на лошите спомени откако предвреме мораше да ја заврши Шпанската Гран При трка и постигна најдобар резултат на тестот кој се одржа во Херез.

Следете нè на:

 

Фабио Куартараро заборави на лошиот настап на Шпанската Гран При трка и постигна најдобар резултат на тестот кој се одржа во Херез. Возачот на Petronas Yamaha, поради промблеми со менувачот мораше предвреме да ја заврши трката. Сепак, за време на двочасовниот тест во Херез, тој настапи со меки пневматици и стигна до најдобар резултат.

Временските услови како и површината на патеката беа идеални а Куартараро успеа да стигне до време од 1 минута 36.379 секунди. Со овој резултат тој го подобри времето кое го постигна за време на квалификациската сесија.

Зборувајќи за викендот кој на крајот сепак заврши неуспешно, Францускиот возач изјави дека продуктивниот тест кој го имаше на истата патека значително му го подобрил чувството додека е на YZR-M1.

„Синоќа имав вечера со тимот и разговаравме за настаните кои се случија викендов“ , изјави Куартараро. „Во текот на целиот ден работевме со тврди пневматици а пред да го извозам најбрзиот круг, имав уште едно добро време.“

„Штом ги ставивме новите, меки пневматици на Michelin, веднаш забележавме разлика. Чувството кое го имав со нив е добро и навистина е позитивно што вака го завршивме денот.“

Quartararo Txt 07 05

Куартараро исто така ја испроба и новата вилушка за која потврди дека не е истата која ја користат фабричките возачи на Yamaha. Сепак, вели дека и со неа може да постигне напредок.

„Откривме некои навистина позитивни работи кои ќе можеме да ги користиме на следните неколку трки. Вилушката не е изработена од јаглеродни влакна и затоа мислам дека ќе биде различна.“

Куартаро сега се подготвува за првата домашна трка во Премиерната класа и признава дека притисокот ќе биде поголем.

„Се чувствувам многу добро“, изјави тој. „Имавме навистина добар викенд со освоената пол позиција и со борбата за првото место. Но денеска постигнавме подобро време отколку во текот на трката. “

„Фановите ќе ми бидат дополнителна мотивација. Знаеме дека ќе биде малку потешко но ќе се обидеме да останеме смирени за време на мојата домашна Гран При трка. “

„Ова е патека на која ќе морате многу да ги употребувате сопирачките. Уживав додека тестирав тука но со MotoGP мотоцикл никогаш не се знае. Но мислам дека ќе имаме добар настап.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.