Апелациониот суд во Мото ГП одлучи да „остане извршувањето“ за казната од двоен долг круг за Марк Маркез, изречена за сударот со Мигел Оливеира во Портимао.

Сепак ова не значи дека Маркез ќе ја „одлежи казната“ откако ќе се врати на патеките, туку дека одлуката за казната е суспендирана додека Апелациониот суд во Мото ГП не ја донесе својата конечна пресуда за тоа дали, откако ја пропуштил Аргентина (и сега Америка), Маркез сепак ќе треба да ја одлежи казната кога ќе се врати.

 

Случајот се фокусира на тоа дали стјуардите на ФИМ постапиле правилно при промената на „примената“ на првичната казна на Шпанецот од втората рунда во „Аргентина“ на „следната MotoGP трка во која возачот ќе може да учествува“ - откако стана јасно Маркез би го пропуштил Термас поради повреда.

Без да „остане извршувањето“, доколку Маркез се вратеше на патеката во Америка овој викенд, ќе беше нејасно дали требаше да ја одлежи казната во недела или не. Ова фрла светло и врз нејасниот момент за тоа дали казната ќе може да се „одлежи“ во Спринт трката или пак на целосната трка во недела.

„Конечната одлука за жалбата ќе биде донесена во догледно време“, се додава во соопштението на ФИМ.

Целосната одлука е достапна овде.

Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.