MotoGP

Катар: Маркез за протестот против Ducati: Дови ме победи на патеката

Марк Маркез вели дека Довициозо бил побрз возач. Протестот после трката го одбележа стартот на новата сезона.

Следете нè на:

 

Марк Маркез можеби загуби за само 0.023 секунди на трката која се возеше во Катар, но возачот на Repsol Honda ја отфрли можноста да му биде доделена победата по протестот кој се оддржа по завршување на трката.

Зборувајќи пред оддржувањето на протестот против употребата на додатокот на задната вилушка, кој најпрво беше забранет од стјуардите на FIM а потоа одобрен од првите луѓе на MotoGP , Маркез изјави:

„Се обидов да дадам 100 проценти. Но денеска на патеката имаше еден возач кој беше побрз од мене. Тоа беше Довициозо и тој ме победи.“

Протестот на фабричките тимови на Aprilia, KTM, Honda и Suzuki беше против додатокот на GP19 машините на Довициозо, неговиот тимски колега Данило Петручи и Џек Милер.

Довициозо, кој досега немаше време да го испроба новиот дел, изјави дека за време на трката не забележал никаква промена.

Marquez Qatar GP Txt 11 03

Се верува дека додатокот го насочува воздухот директно врз задната гума и со тоа се спречува прегревање. Сепак, во саботата Петручи не сакаше да ја открие вистинската намена на овој дел.

„Не можам да ви одговорам бидејќи Џиџи се лути“, изјави Петручи. „На телевизија видовме дека неговата намена е да ја намали температурата на задната гума. Но сметам дека тоа не е вистинската причина.“

„На предниот дел има уште еден додаток. Знам за што станува збор но поради договорот не смеам да ви откријам.“

„Мотоциклот има одредени промени но тие не се онакви какви што очекувавме.“

Во меѓувреме, Маркез не сакаше да ја обвини повредата на рамото за неуспехот кој го постигна на патеката.

„Тоа не ми пречеше“ , изјави тој. „Трката беше лесна бидејќи темпото на почетокот беше многу бавно. Тоа ми одговараше но исто така беше добро и за пневматиците.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.