MotoGP

Jack Miller ја вози последната сезона за фабричкиот тим на Ducati!

Не дека откривме топла вода, но се чини дека e веќе извесна судбината на Австралискиот возач во поглед на неговото место во Ducati.

И покрај солидните резултати кои ги постигна во оваа сезона симпатичниот Австралиец, сепак и минатата сезона, а и оваа едноставно не покажа глад за победа и генерално не покажува намера и амбиција за освојување на врвот. Ласките победи се сепак лански вести, и се добива впечаток како да се испразни по постигнување на таа некој негова поставена цел. Дојде до место во фабрички тим и победи. И толку. 

Ова сепак не се критики на негова сметка. Кој и да го направи тоа што го направи Jack, веќе направил голем успех, особено во моменти кога спортот го живее својот зенит заради минималните разлики меѓу веројатно најквалитетните возачи на сите времиња! Она ште не му оди во прилог е апетитот за успех на двајцата возачи Enea и Jorge, кои му “дишат во врат” и како гладни млади лавови кои го изморуваат пленот, некако го клекнаа Австралиецот.

Притисокот да се вози во фабрички тим не е воопшто мал. Притисокот да се вози брзо и константно за фабрички тим е уште поголем. Грешката која ја направи Miller во Портимао сигурно не му помогна, а е воедно и доказ за ова што го пишуваме иако за неговата судбина се зборува уште од минатата сезона. Едноставно впечатокот што го оддава Miller, како да не го интересира и да не вложува дополнителна посветеност и нагон за победа и не остава простор за нешто поинаку освен за отказ. Тоа што спортскиот директор на Ducati Paolo Ciabatti има само пофални зборови за неговата работна етика и за тоа колку Австаралиецот навистина им значи, остава простор да го ангажираат во некој од сателитските тимови. Ако сепак сака да раскрсти со Ducati, тогаш за Jack можеби ќе има место во LCR Honda за кој настапуваше кога доби промоција во MotoGP директно од Moto3. 

А дали има место за некакво изненадување со ангажман на некој возач надвор од академијата на Ducati, на пример некој од двајцата возачи на Suzuki (доколку навистина замине од MotoGP) останива да видиме во следните неколку недели.

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.