MotoGP

Suzuki се повлекува од MotoGP?!

Додека чекаме службена потврда од централата во Hamamatsu, да се потсетиме на историјата на Јапонците во мотороспортот.

Пред неколку часа на неколку страни за кои пишуваат еминентни новинари се појави вест дека Suzuki се повлекува од MotoGP! Ќе ја коментираме веста со резерва, но праксата покажала дека каде има чад таму обично гори и некој оган, или депонија по нашки. Тимот кој ја освои титулата со Joan Mir во 2020-та, односно во годината во која започна пандемијата, веројатно како последица на економските услови кои ги предизвика истата, дополнително влошени по војната во Украина, реши да се повлече од шампионатот. 

Можеби зачудува ваквата одлука, но Јапонците се познати по рациналноста и ова не им е првпат. Емоциите ги оставаат на некои други култури, за жал.

Инаку ова им е второ повлекување без најава по она во 2011-та година кога слично како и сега, економската криза си го направи своето. 

Овојпат она што навистина не “извади од шарки” е фактот што возачите Mir и Rins возат на врвно ниво, мотоциклот е можеби единствениот кој функционира солидно на сите патеки, инженерите успеаа да извадат неочекувано многу моќност од редниот четирицилендарски мотор и како јаготка на шлагот го ангажираа искусниот Livio Suppo за тимски шеф!

mir suzuki motogp

Информацијата проструи низ боксовите денес на тестирањето во Jerez, и немаше да и обрне никој внимание доколку таму и останеше. Како поминува денешниот ден, така веста за изненадното повлекување се објавува на се повеќе страници кои сериозно се занимаваат со мотоспорт.

Кога сме кај мотоспортот би ги споменале и останатите вакви повлекувања, од кои најсвежо е она на Honda во F1 кога после неколку тешки сезони без успеси, кога конечно почнаа да победуваат се повлекоа од Red Bull. Истото го направија во 2009-та, но тогаш во друштво на Toyota пред повлекувањето вложи огромни средства во F1.

42 alex rins dsc3511.gallery full top fullscreen 1 0.big

Но одлуките се носат во централите во Јапонија кои не седат во болидите, или пак висат од моторот под агол од 60 степени со 200km/h во свиок, туку планираат долгорочно и знаат како да ги сочуваат марките кои ги застапуваат.

Да се надеваме дека ќе ги отстапат моторитe на сателитски тим, како што тоа го направи своевремено и Kawasaki кога се повлече од MotoGP или ќе најдат партнер како што функционира одличниот мотор на Honda во F1 под друго име и во друга форма на соработка.

А што со возачите? Доколку навистина се потврди веста, следи вистинска треска на пазарот за возачи и промена на улогите и цената на пазарот на труд. 

Неверојанто!

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.