MotoGP

Фабио Квартараро - првиот MotoGP шампион од Франција

По падот на Франческо Бањаја во послендиот дел од денешната трка во Мизано, французинот Квартараро на две трки пред крајот на сезоната ја слави својата прва титула. 

Следете нè на:

По падот на Франческо Бањаја во послендиот дел од денешната трка во Мизано, французинот Квартараро на две трки пред крајот на сезоната ја слави својата прва титула. 

quao 0.big

И покрај катастрофалните квалификации во саботата, Фабио успеа да се пробие од 15-тото место на стартот до позицијата број 5 која му обезбедуваше убедлива но сепак не доволна предност пред Пеко Бањаја пред последните две трки сезонава. Бањаја кој конечно после 3/4 од трката почна да се одлепува од Маркез неговата верна сенка од самиот почеток на трката, и точно на 4 круга пред крај и скоро 1 секунда предност падна од првата позиција. Ова значеше крај за надежите за борба за титулата и прва титула за еден французин. 

Прославата за титулата беше подготвена. Златната кацига ја подигна Фабио кој не можеше никако да ги запре своите солзи радосници. 

„Пред неколку години кога бев во лоша форма никогаш не се ни надевав дека ќе бидам светски MotoGP шампион. Сега се чувствувам како да сум во некој сон, и уште не можам да сватам што ми се случува” - изјави по трката Фабио

8 1.big

Патот до најпрестижната титула во мото натпреварувањата не му беше нималку лесен. По успехот во Шпанскиот шампионат Фабио имаше тешки сезони во Moto3 и Moto2. За конечно да почне да ја враќа самодовербата кога се префрли во MotoGP.  

Уште една прослава имаше викендов во Мизано, онаа со која локалните фанови се збоугуваа со легендата Валентино Роси. За него остануваат уште две трки но во Португалија и Шпанија и со тоа се завршува неговата кариера како возач во MotoGP. Едно е јасно, натпреварувањата ги остава во добри раце, а на сите им е јасно дека тој заминува од асфалтот, но не заминува од трките. 

Би можело да ве интересира

Денес на патеката Забел, Ст. Нагоричане се одржа третата и последна за оваа година трка во ендуро натпреварувањата. 

ОК Холивуд знае да не “отруе” со кованици создадени од имињата на познатите парови, но ја сфаќате аналогијата, нели? 

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

Откако кренаа голема галама по социјалните медиуми пред некоја недела, минатата недела потврдија дека не било се залудно. CFMoto го прикажаа во живо на саемот во Милано нивниот нов концепт SR-C21

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.