MotoGP

Фабио Куартараро ги надмина проблемите со Ковид 19

Новиот возач на фабричкиот тим на Yamaha, Фабио Куартараро, вели дека повторно е во врвна форма откако кон крајот на минатата година се разболе со коронавирусот.

Следете нè на:

 

Новиот возач на фабричкиот тим на Yamaha, Фабио Куартараро, вели дека повторно е во врвна форма откако кон крајот на минатата година се разболе со коронавирусот.

Младиот Французин, кој победи на три трки минатата година со тимот на Petronas, на Instagram објави фотографија под која напиша дека ги надмина проблемите кои му ги предизвика Ковид 19.

SLIKA

Валентино Роси, возачот кој Куартараро го замени во Monster Yamaha, исто така се разболе со коронавирусот. Поради тоа, Италијанецот мораше да ги пропушти двете трки во Арагон минатата сезона. Оваа година, Роси ќе вози за Petronas Yamaha.

На 15-ти февруари, Куартараро ќе му се приклучи на Маверик Вињалес на онлајн презентацијата на најновиот мотоцикл на Yamaha. Веднаш потоа ќе го има и деби настапот на првиот официјален MotoGP тест кој ќе се оддржи во Катар.

Доколку не настанат никакви проблеми поради пандемијата, набрзо после тоа се очекува и старт на сезоната. Најпрво ќе се возат две трки едноподруго во Лосаил а поради одложување на трките во Аргентина и Остин, следна на календарот е трката во Лосаил.

Би можело да ве интересира

Тимот на Сузуки го претстави новиот GSX-RR со кој Алекс Ринс и Жоан Мир ќе се натореваруваат оваа сезона во МотоГП шампионатот.

Aprilia планира повторно да се најде на врвот во суперспорт сегментот во 2021-ва година.

Презентацијата во Будимпешта ги постави темелите на новата трка која треба да се приклучи на календарот.

Франко Морбидели беше најголемото изненадување минатата сезона.

Во текот на летната пауза, Валентино Роси ќе одлучи дали и во иднина ќе продолжи со трките или ќе се повлече од натпреварувањето.

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.