MotoGP

Еспаргаро: Имаме повеќе копчиња отколку во авион!

„Станува се подобро и подобро. Искрено не можам да стартувам без него“ Алеш Еспаргаро

Следете нè на:

 

„Станува се подобро и подобро. Искрено не можам да стартувам без него“ Алеш Еспаргаро

Според Алеш Еспаргаро, Aprilia уште од минатата година го развива „holeshot “ системот и во моментов тој е многу добар.

Стартниот уред на RS-GP, систем кој е монтиран на предната вилушка, стана познат во јавноста долго откако „ rear-lowering “ технологијата на Ducati се најде на насловните страни.

Уредот на Ducati беше забележан за време на тестовите кои се одржаа на патеката во јануари но возачот на Прамак, Џек Милер откри дека настапува со него уште од трката во Мотеги.

Holeshot System txt 26 09

После трката во Брно и системот на Aprilia беше откриен. Но наместо екипата веднаш да започне со негова употреба и да биде конкурент на Ducati, тој претрпе одредени промени.

„Многу е добар“  ,вели Еспаргаро кој заврши на седмото место на трката во Арагон. Тоа за него беше најдобар пласман оваа сезона.„Минатата година почнавме да работиме со него и на почеток не знаев што е тоа. Но малку по малку тој стануваше се подобар и искрено не можам да почнам без него.“

„Сега чувствувам голема разлика иако сметам дека уште можеме да се подобриме. Сега имаме повеќе копчиња отколку што има пилотската кабина“, вели Еспаргаро.

Тркалата се клучен фактор при стартот на една MotoGP трка а уредот функционира на тој начин што го намалува центарот на гравитација. Тоа пак овозможува поголемо забрзување.

Се верува дека во моментов Ducati и Aprilia се единствените MotoGP производители кои користат нешто вакво.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

90-та трка која требаше да се вози на патеката Асен на 28-ми јуни официјално е одложена.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.