MotoGP

MotoGP: Откажани се Британското и Австралиското Гранд При

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Следете нè на:

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Во известувањето стои дека причина за откажувањето е состојбата со Корона вирусот и неможноста да се организираат трките во предвидениот рок. Британското Гранд При требаше да се вози на 30-ти август, а трката во Австралија на 25-ти октомври.

IMGP9434 copy

За разлика од претходните неколку трки кои беа презакажани, овие две трки се целосно откажани за 2020, а заедно со МотоГП трките во Катар, Германија, Холандија и Финска бројот на откажани трки се искачи на 6.

Официјален МотоГП календар за 2020

Рунда

Датум

Трка

Патека

-

8 март

Катар (MotoGP откажана)

Losail

 

3 мај

Шпанија

(одложена)

Jerez

 

17 мај

Франција (одложена)

Le Mans

 

31 мај

Италија (одложена)

Mugello

 

7 јуни

Каталуња (одложена)

Barcelona

 

21 јуни

Германија (откажана)

Sachsenring

 

28 јуни

Холандија (откажана)

Assen

 

12 јули

Финска (откажана)

KymiRing

1

9 август

Чешка

Brno

2

16 август

Австрија

Red Bull Ring

30 август

Велика Британија (откажана)

Silverstone

3

13 септември

Сан Марино

Misano

4

27 септември

Арагон

Aragon (преместена)

5

4 октомври

Тајланд

Buriram (преместена)

6

18 октомври

Јапонија

Motegi

25 октомври

Австралија (откажана)

Phillip Island

7

1 ноември

Малезија

Sepang

8

15 ноември

Америка

COTA (преместена)

9

22 ноември

Аргентина

Termas de Rio Hondo (преместена)

10

29 ноември

Валенсија

Ricardo Tormo (преместена)

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.