MotoGP

Бројот 46 заминува во историјата на MotoGP

За две недели на патеката во Муџело бројот 46 ќе биде повлечен!

Според официјалното соопштение на MotoGP во саботата пред следното гран при во Италија, односно на 28-ми мај, бројот 46 ќе биде повлечен од употреба. По примерот на практиката од другите спортови, организаторите, секако оправадано и заслужено одлучиле дека веќе никој во овој шампионат нема да може да го користи бројот 46. 

Секако, Вале ќе присуствува на самата церемонија. Вообичаената пракса до сега за повлекување на број се случувала кога некој возач ќе загине на сама патека. Во минатото тоа се случувало неколку пати вклучувајќи ги броевите на Ники Хејдeн #69 и Марко Симончели #58. Прв повлечен број бил бројот #34 на Кевин Шварц и тоа по неговото пензионирање. 

Роси стана дел од куќата на славните минатата година, непосредно пред неговото пензионирање. Повлекувањето на бројот како одлука е донесено од Дорна и покрај тоа што тој не го побарал тоа. 

Не сите се согласуваат со оваа пракса на повлекување на број на поранешен тркач. Некои аргументираат дека на тој начин не им се дозволува на младите генерации кои дури и ги носат имињата на некои од воите јунаци да продолжат да им ја укажуваат почитта на своите идоли пореку продолжување на приказната за бројката. Но, што е тука е. 

Останатите медиуми во продолжение на оваа објава излистуваат детали од богатата кариера на „докоторот” ама штом си стигнал ова да го читаш на овој вебсајт веруваме дека нема потреба да те потсетуваме за ликот и делото на легендата. 

Добро, еве на кратко. 9 титули, 115 победи и 235 подиуми. Останатото останува длабоко запишано во MotoGP историјата. 

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.