MotoGP

Алваро Баутиста откри како се прилагодува на Светскиот Супербајк Шампионат

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Следете нè на:

 

Шпанскиот возач, кој помина девет години во MotoGP, во изминативе две недели го имаше своето деби на новиот мотоцикл но исто така беше и тест возач за MotoGP тимот на Ducati, откако нивниот актуелен возач, Микеле Пиро мораше да замине на операција. Иако 34 годишниот возач вели дека не му било никаков проблем да се менува од еден на друг мотоцикл, Баутиста најави дека ќе го промени својот стил со цел да го прилагоди да одговара на V4 но и на Супербајк серијата која користи Pireli пневматици но и различни електронски спецификации.

„Секогаш кога ќе се качиш на MotoGP мотоцикл, чувството е прекрасно. Моќта, електрониката, менувачот, “ изјави Баутиста во Херез. „Разликата кога ќе го споредите со мотоцикл од Супербајк серијата е навистина голема. Зимата во Шпанија е ладна и од Ducati ќе побарам да ми обезбедат Panigale бидејќи тој е повеќе сличен на мотоциклот кој го користев во минатото. Но за време на паузата нема да возам со тој мотоцикл бидејќи е премногу ладно и не сакам да ризикувам. 

Баутиста исто така вели и дека ќе ја модификува зимската тренинг програма за да се прилагоди на новата шема на серијата која од 2019 година ќе има три трки во текот на еден викенд.

„Имам претстава што ме очекува во Јануари и затоа ќе работам напорно за да се подготвам физички и психички за новата сезона. Во текот на Божикните празници телото е секогаш опуштено. Мислам дека тренингот повеќе или помалку ќе биде ист. Треба да откријам што треба да направам следно бидејќи оваа сезона ќе биде различна со минатата. Се уште не знам како да ги задржам истите перформанси во текот на целиот тркачки викенд.“

Баутиста го замени Марко Меландри во тимот на Ducati и во следната сезона ќе му биде тимски колега на Чез Дејвис. Се очекува Шпанскиот возач и во иднина да продолжи да биде тест возач на Ducati заедно со Микеле Пиро.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.