Мотоцикли

Yamaha обезбеди патенти за моделот R од 1 до 9 плус R15, R20, R25

Откако ги поднесоа патентите, можеме да очекуваме на пазарот да се појават голем број на YZF-R модели кои ќе имаат различен капацитет на моторот.

Следете нè на:

 

Откако ги поднесоа патентите, можеме да очекуваме на пазарот да се појават голем број на YZF-R модели кои ќе имаат различен капацитет на моторот.

Yamaha поднесе неколку патенти за YZF-R, вклучувајќи го секој број од 1 до 9 како и 15, 20 и 25. Целата листа на патенти која ја поднесе Yamaha во фебруари ги вклучува: YZF-R1, YZF-R2, YZF-R3, YZF-R4, YZF-R5, YZF-R6, YZF-R7, YZF-R8, YZF-R9, YZF-R10, YZF-R15 и YZF-R25.

Дел од листата исто така се и R1, R2, R3…, јасно ви е за што зборуваме.

Секако, голем број од овие YZF-R мотоцикли веќе постојат а патентите ќе се однесуваат на нивната идна употреба и продажба. Како на пример YZF-R15 и R25, двете машини кои веќе се продаваат на пазарите во Азија и кои имаат единечен 150cc и 250cc дво-цилиндричен мотор.

Во Европа сите ги знаеме и сакаме YZF-R1, R3 и R6. А откако беа поднесени документи до комисијата за заштита од штетни гасови, има најава дека наскоро на пазарот ќе се појави и R7 кој ќе го дели моторот со MT-07.

Успеавме да дојдеме до листата на патенти кои се поднесени.

tabela yamaha newModels

На некои од вас можеби ќе им бидат слични новиот и подобрен MT-09 со YZF-R9 верзијата, но Yamaha има јасна цел а тоа е максимално да го искористи нивниот CP3 triple-cylinder 890cc. Можеби ќе видиме и враќање на R6, кој поради строгите ограничувања за емисии на штетни гасови, сега е дозволен за возење само на тркачка патека.

Наскоро ќе имаме голем број на нови YZF-R модели?

yamaha txt 2

Некои сметаат дека Yamaha се одлучила на ваков чекор со цел да спречи да се појават копии на пазарот. Но колку што јас сум запознаен, Јапонските патенти мораат да бидат реално направени бидејќи ако не се креирани, после одреден период, патентот може да биде искористен од некој друг.

Но без разлика што и да се случи, се надевам дека наскоро на пазарот ќе видиме 12 нови и подобрени спортски мотоцикли во кои ќе можеме да уживаме.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.