Мотоцикли

Suzuki GSX-S1000GT - врвен спортски турер

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Следете нè на:

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Suzuki GSX S1000GT 01

GSX-S1000GT доаѓа како замена за GSX-S1000F и покрај опцијата за странични куфери и комфорна позиција на возење доаѓа и со многу електроника. Овој модел на Suzuki за цел има да му земе дел од продажбата на неофицијалниот крал во оваа класа, Kawasaki Ninja 1000SX. Ценовно е позициониран нешто пониско од конкуренцијата а за она што се нуди од електроника навистина вреди да се размислува за него. 

Срцето на моделт секако е четирицилиндарецот од GSX-R1000 кој ги исполнува Euro5 стандардите. Во ова најново издание доаѓа со нодификувана брегаста, нов филтер за воздух, нов издув и околу 152 коњски сили.  

Во поглед на шасијата изгледа нема преголема разлика од нејкид верзијата иако во највата се спомнува нова савфрејм која меѓу другото мора да обезбеди поголема цврстина за поголемата тежина која ќе дојде од куферите и сопатникот.

Suzuki GSX S1000GT 04

Централна тема околу која Suzuki сака да се фали кога зборува за овој нов модел е неговиот футуристички стајлинг. Овој нов изглед веројатно ќе биде пренесен подоцна и во останатите модели на компанијата па затоа и толку многу сега му посветуваат внимание. Зад новите пластики се наоѓа нов 6.5 инчен TFT екран кој покрај другите нови овозможува и следење на навигацијата на цел екран, прифаќање повици, управување со аудиото на телефонот и многу повеќе.

Suzuki GSX S1000GT 03

Новиот Suzuki Intelligent Ride System ги спојува различните модови на работа на моторот со контроалта на тракцијата и секако темпоматот.

Suzuki GSX S1000GT 02

На кратко новиот Suzuki GSX-S1000GT нуди одлична заштита за возачот и сопатникот, целосно LED осветлување, 6.5 инчен екран со навигација и блутут поврзување, гумирани делови за зголемен конфорт и намалена вибрација, поголема носивост, странични куфери во боја на моторот,резервоар од 19 литири и тежина од 226 кг.

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.