Мотоцикли

Се поизвесно е дека ќе видиме нова Yamaha YZF-R1 во 2020

Во последниов период се појавија многу гласини за 2020 Yamaha YZF-R1.

Следете нè на:

 

Во последниов период се појавија многу гласини за 2020 Yamaha YZF-R1 а се чини дека Јапонската компанија планира да го престави овој мотоцикл како модел за следната сезона. Но, се уште не е познато што овој мотоцикл ќе има на себе.

Во Европа има голем број на шпекулации за овој нов супербајк, кој би требало да биде опремен со неколку патент апликации на Yamaha.

Нашите извори од фабриката во Ивата денеска ни открија неколку работи, дел од нив добри а дел лоши.

Според досегашните информации, 2020 Yamaha YZF-R1 ќе има нов четири цилиндричен мотор, нов менувач како и подобрена електроника.

Нашите извори велат дека промените нема да бидат толку драстични и главно ќе бидат фокусирани на Euro5 стандардите. Поради тоа, се очекува надворешниот изглед на мотоциклот да претрпи промена, ќе има промени кај моторот но и кај воздушната кутија.

the yzf r1 60th anniversary edition intended for 2020 yamaha r1 model

Ова би требало да значи дека 2020 Yamaha YZF-R1 ќе биде на некој начин еволуција наместо револуција на актуелниот R1 дизајн. Yamaha смета дека актуелниот R1 се уште е далеку подобар од останатите мотоцикли кои се дел од оваа линија и дека не е потребно целосно нова машина за да се подобри продажбата.

Сепак постои потреба од подобрување на моделот за да биде во согласност со Euro5 правилата кои ќе започнат да се применуваат од 2020 година за новите модели.

Бидејќи Yamaha сака да престави нов мотоцикл за следната година, убедени сме дека тој ќе биде во согласност со строгите правила за емисија на гасови. За многу други брендови тоа ќе значи употреба на VVT, како што веќе видовме неодамна кај новиот BMW S1000RR.

Би било логично Yamaha да ги следи останатите компании, но ќе мораме да почекаме за да добиеме официјална потврда и да откриеме со што ќе не изненади компанијата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.