Мотоцикли

Преставен BMW S1000R за сезоната 2021

2021 BMW S1000R е полесен и пософистициран.

Следете нè на:

 

2021 BMW S1000R е полесен и пософистициран.

Тој е замена за стариот S1000R кој прв пат беше преставен во 2014 година. Неговата основа се базира на оригиналниот S1000RR superbike, иако четири цилиндричниот мотор претрпи намалување од 193bhp на 160bhp. Во 2017 година моќноста беше зголемена на 165bhp.

Но шест години подоцна, неговата ѕвезда почна да избледува а конкуренцијата стана се посилна. После преставувањето на новата 204bhp машина на BMW, S1000RR, воведувањето на нов R модел беше само прашање на време.

Мотоциклот конечно пристигна. Тој се базира на најновиот и најдобар RR. Сепак, има неколку промени. Неговиот мотор е за 5 килограми полесен со цел да се извлече максимумот а врвната моќност останува 165bhp при 11,000rpm. Бројот на вртежи изнесува 84.1lb-ft при 9250rpm. Промени има и кај менувачот.

a BMW S1000R 03

Шасијата се базира на последната RR верзија и е за 6.5 килограми полесна. Рамката е малку полесна а рачките се прилагодливи. Сопирачките и суспензијата доаѓаат директно од RR заедно со опцијата за полу активна суспензија. 2021 S1000R исто така има и импресивен 6.5 инчен TFT екран. Доколку го одберете пакетот М, тогаш добивате уште еден екран.

На мотоциклот можете и да ја прилагодите ергономијата.

Има неколку режими на возење: Rain, Road и Dynamic а плус како опција на располагање ви стои и Dynamic Pro режимот кој станува достапен доколку ја одберете Riding Modes Pro опцијата. Со последната опција достапни ви стануваат и моторното сопирање како и режимот „Power Wheelie“

Мотоциклот претрпе големи промени и во однос на изгледот и сега има впечатливи LED светла. Се очекува при крајот на пролетта два модели да се најдат во продавниците: основниот S1000R, чија препорачана цена од производителот изнесува 9.900 евра. Втората машина е S1000R Sport, кој има подобрена електроника и DDC и чија препорачана цена изнесува 11.500 евра.

BMW исто така ќе понуди и неколку додатоци, вклучувајќи го М пакетот, Карбон пакетот и „Milled Parts“ пакетот. На располагање имате многу опции за да го персонализирате вашиот мотоцикл.

BMW G310 02

BMW значително го подобри и G310R кој е во согласност со А2 лиценцата. Неговиот 34bhp, 313cc мотор добива подобра реакција на гаста.

Новото прилагодливо квачило како и кочниците сигурно ќе им се допаднат на новите возачи а мотоциклот претрпи промени и во однос на изгледот. Мотоциклот сега има нови LED предни светла. Тој исто така ќе биде достапен кон крајот на пролетта а неговата препорачана цена изнесува 4000 Евра.

Би можело да ве интересира

Тимот на Сузуки го претстави новиот GSX-RR со кој Алекс Ринс и Жоан Мир ќе се натореваруваат оваа сезона во МотоГП шампионатот.

Aprilia планира повторно да се најде на врвот во суперспорт сегментот во 2021-ва година.

Презентацијата во Будимпешта ги постави темелите на новата трка која треба да се приклучи на календарот.

Франко Морбидели беше најголемото изненадување минатата сезона.

Во текот на летната пауза, Валентино Роси ќе одлучи дали и во иднина ќе продолжи со трките или ќе се повлече од натпреварувањето.

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.