Мотоцикли

Подобрен Kawasaki KLR650 најавен за 2022 година

Кога станува збор за мотоцикли кои имаат голем број на фанови, Kawasaki KLR650 сигурно се наоѓа на врвот.

Следете нè на:

 

Кога станува збор за мотоцикли кои имаат голем број на фанови, Kawasaki KLR650 сигурно се наоѓа на врвот.

Овој квалитетен „dual-sport“ ги освои срцата на голем број на лица кои сакаат авантуристичко возење. Можете да претпоставите какви беа реакциите меѓу возачите кога се појавија гласини дека KLR650 повеќе нема да се произведува, особено сега со Euro 5 правилата.

Кај лојалните фанови оваа информација предизвика голема вознемиреност. Но нема причина за загриженост. Kawasaki KLR650 продолжува и понатаму а оваа машина повторно ќе дебитира, овој пат како модел за сезоната 2022. Ќе има неколку подобрувања и променет дизајн.

Најочигледната промена е преминот кон „fuel injected“ мотор, или попрецизно, станува збор за истиот мотор кој сега користи „fuel injection“ наместо „carburetion“. Од компанијата велат дека поради тоа, 652cc едно цилиндричниот мотор сега има подобра потрошувачка и е многу поиздржлив. Исто така, тој сега е полесен за палење на ладни услови и на поголеми височини.

Меѓу останатите промени е редизајнираниот резервоар за гориво, кој сега е поголем а има и нов дигитален екран. Направени се и неколку промени на шасијата со цел да има што е можно помали вибрации.

2022 Kawasaki KLR650 08

Промени има и кај квачилото и трансмисијата. Мотоциклот има и поголем генератор за стуја со цел послесно да се напојуваат сите надворешни додатоци. Има и нова задна подрамка која ја зголемува ригидноста како и подолга задна вилушка (+30mm).

2022 Kawasaki KLR650 претрпи промени и во однос на надворешниот изглед и тој сега има LED предни светла.

Подобрувања има и кај сопирачките каде сега се додадени поголеми дискови. За дополнителни 300 долари на располагање ви стои и опцијата за ABS сопирачки.

Според производителот, препорачаната цена за 2022 Kawasaki KLR650 почнува од 5500 евра. Секако, Kawasaki ви нуди и голем избор на дополнителни делови кои можете да ги додадете на оваа култна „dual-sport“ машина.

Би можело да ве интересира

Тимот на Сузуки го претстави новиот GSX-RR со кој Алекс Ринс и Жоан Мир ќе се натореваруваат оваа сезона во МотоГП шампионатот.

Aprilia планира повторно да се најде на врвот во суперспорт сегментот во 2021-ва година.

Презентацијата во Будимпешта ги постави темелите на новата трка која треба да се приклучи на календарот.

Франко Морбидели беше најголемото изненадување минатата сезона.

Во текот на летната пауза, Валентино Роси ќе одлучи дали и во иднина ќе продолжи со трките или ќе се повлече од натпреварувањето.

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.