Мотоцикли

Неверојатниот Lazareth ќе се продава по цена од 100 000 евра

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

Следете нè на:

 

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

Овој чуден мотоцикл со четири тркала кој го гледате пред вас е LM 410, најновиот производ на францускиот креатор Лудовик Лазарет. Машината покрај тоа што има четири тркала, опремена е и со 998cc Yamaha R1 мотор.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет. Претходната машина имаше 470bhp Maserati V8 автомобилски мотор и беше сензација за времe на мото шоуто во Женева во 2016-та година.

Неколку факти за LM 410

  • Механизам со 4 тркала кои се навалуваат
  • Мотор од Yamaha R1
  • Лимитирана серија од само 10 мотоцикли
  • Цена од €100,000

А со оглед на тоа дека речиси и да нема шанси да биде дозволено мотоциклот да се вози на улица, од компанијата одлучија да креираат послаба верзија од која ќе бидат произведени само 10 примероци.

lm410 3 1600x1200R

Лазарет вели: „LM 410 ги има карактеристиките на LM 847 но е многу поконвенционален. Дизајниран е да биде полесен, полесно да се управува и да биде достапен за што е можно повеќе луѓе.“

Таинствениопт французин засега не сака да открие повеќе технички информации за мотоциклот. Но од она што можеме да го видиме, LM 410 е значително полесен од верзијата која беше опремена со мотор на Maserati.

Овој мотоцикл исто така има и механизам кој е идентичен со оној кој може да се најде кај LM 847 и кој овозможува тркалата постојано да имаат контакт со површината, дури и кога мотоциклот е навален.

Единствен детал кој ни е познат во моментов е цената на оваа машина и која изнесува околу 100 000 евра. А ако ова не е доволно екстремно за вас, што велите за другиот проект на Лазарет - LMV 496, машина која со помош на ротирачки, џет мотори, ќе се трансформира во летало!

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.