Мотоцикли

Moto Guzzi побрза да објави официјални слики од новиот V100

Пред неколку дена на различни медиуми се појавија неофицијални фотографии од новиот Moto Guzzi V100. На нив се приметуваше ретро изгледот, но италијанците не чекаа долго за да ја потврдат и официјално веста.  

Следете нè на:

Пред неколку дена на различни медиуми се појавија неофицијални фотографии од новиот Moto Guzzi V100. На нив се приметуваше ретро изгледот, но италијанците не чекаа долго за да ја потврдат и официјално веста.  

v100 1920x800

Компанијата ги потврди плановите за новиот V100 спорт, а во исто време и најавија промени во нивната фабрика и планот таа да стане дестинација з анивните фанови. 

V100 изгледа како ретро спорт турер кој е базиран на V85 моторот. Фотографиите прикажуваат сериозно влијание од дизајните на моторите од средината на 80-тите. Ако судиме по сликите тогаш може да очекуваме и водено наместо воздушно ладење како што сега има V85tt. Официјалното соопштение не открива премногу детали, само во стилот на Apple и нивите соопштенија велат: моторот има прекрасен дизајн, врвен агрегат, и најнови технологии кој го внесуваат Moto Guzzi во следните 100 години. 

2022 moto guzzi v100

Што се однесува до развојот на самата фрабрика, италијанците изгледа се инспирирале од Дукати и се решени да го надградат целиот комплекс кој покрај нов производствен погон ќе добие и нов конференциски дел, хотел и ресторан. Најавата е новиот комплест да започне со функција во 2025 со прославата на 100-от роденден на брендот.

v100

V100 за прв пат во живо ќе биде претставен на EICMA при крајот на ноември во Италија. 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.