Мотоцикли

Kawasaki Z650RS добива ретро изглед

Во неколку видеа изминативе денови Kawasaki најавува претставување на нов мотор на 29 овој месец. Да, сите индикатори укажуваат на Z650, но ако се суди по последниот тизер, тогаш дефинитвно и овој Kawasaki ќе има ретро изглед.

Следете нè на:

Во неколку видеа изминативе денови Kawasaki најавува претставување на нов мотор на 29 овој месец. Да, сите индикатори укажуваат на Z650, но ако се суди по последниот тизер, тогаш дефинитвно и овој Kawasaki ќе има ретро изглед.

Kawasaki Retrovolution 2021 

На крајот на видеото се испишува Retro Evolution - Retrovolution. 

Ако судиме според ретро изгледот на Z900RS SE тогаш може да очекуваме и помалиот брат да го следи стилот и веројатно името со SE во него. Во видеото на кратко во еден кадар се појавува ретро мотор, всушност се појавува оригиналниот Kawasaki Z650 со 4 цилиндри, од далечните '70-ти.  

Cycle World се повикува на документи до кои ти дошле а служеле за внесување на новиот модел во Европа. Документите укажуваат дека новиот модел ќе се појави во понудата на Kawasaki на пазарот во Европа во 2022 година. Тие го потврдуваат и неговоти име но и некои детали околу самиот агрегат, неговата можност но и тежинат аи димензиите на моторот. 

 z900rs

Секако, овие бројки се многу блиску до бројките на Z650. Исто како и Z650 и Z650RS има 67КС и 47ft на 6.700 вртежи во минута. Моделите го делат и истиот челичен рам иако растојанието меѓу тркалата кај RS е за 5мм пократко, што може да укажува на различна суспензија или предна вилушка, или само подесувањата се различни. 

Голем број други детали укажуваат на навстина малку промени во однос на Z650 моделот. 27 септември не е далеку, ќе имаме трпение и ќе видиме што ќе претстави Kawasaki. 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.