Мотоцикли

Дали Honda прави нов Transalp?

Гласини се слушаат од Јапонија. Хонда ќе пушта во продажба во текот на следната година два нови модели со 750cc паралелен двоцилиндарец. 

Следете нè на:

Гласини се слушаат од Јапонија. Хонда ќе пушта во продажба во текот на следната година два нови модели со 750cc паралелен двоцилиндарец. 

tansalp 600V

Дека многумина посакауваат ни е јасно. Дека тоа е најжешкиот мегдан за натпревар помеѓу производителите и тоа е јасно. Дали желбите на многумина ќе станат реалност?

Гласините од Јапонија наговестуваат дека конечно Хонда ќе понуди мотор кој на листата е под Africa Twin а во исто време ќе понуди и посериозни офроуд перформасни. Гласината вели дека овој модел ќе го носи новиот 755cc двоцилиндарец кој во исто време ќе се употребува и во CB750S верзијата која би била повеќе наменета за на асфалтиран пат, кој пак може и да ја добие ознаката Хорнет. 

Иако нема фотографии кои може да ја потврдат оваа гласина, сепак според активностите кои ги презема Хонда околу заштита на трговските марки може да се намирисаат нови Трансалп и Хорнет.

Хонда аплицирале за заштита на името во Америка, Јапонија, Уругвај, Коста Рика, Нов Зеланд, Австралија, Тајланд, Сингапур, Малезија и Филипини уште на почетокот на оваа година, во февруари и март. Името веќе е заштитено во Европа и Велика Британија. Нешто подоцна годинава поднеле документи за заштита и во Бразил, Кина, Колумбија, Индонезија, Индија, Кореа, Русија, Турција, Украина и Виетнам. 

Иако овој нов агрегат е блиску до постоечкиот кој го користи NC750 моделот, сепак станува забор за нов агрегат кој ќе биде помоќен и најверојатно ќе го наследи дизајнот на Africa Twin, и тоа не само дизајнот на самиот агрегат туку и целиот мотор. Официјалното име се очекува да биде XL750L. 
 

Првиот екстремно издржлив Трансалп се произведуваше во периодот од 1987 до 1999 како XL600V, со зафатнина од 583 кубни сантиметри и 50 коњски сили. Во 2000 се појави нова верзија со агрегат со 647cc, NT650, а последната верзија беше објавена во 2008 под името XL700V, со нов четивентилски V-twin кој доаѓаше од тогаш актуелниот модел NT700V Deauville. Транслап во оваа верзија не е во производство од 2011 година. 

Нормално позицинирањето на ваков модел би значело нова конкуренција за Јамаха Тенере 7 и новиот Априлиа Туарег 660. 

 
 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.