Мотоцикли

Kawasaki Z H2 ќе биде дел од мото шоуто во Токио

2020 Kawasaki Z H2, Supercharged моделот на Јапонската компанија ќе биде преставен на 23-ти октомври.

Следете нè на:

2020 Kawasaki Z H2, Supercharged моделот на Јапонската компанија ќе биде преставен на 23-ти октомври.

После неколку недели најава, Kawasaki конечно објави кој „Supercharged“ модел ќе има премиера на мото шоуто во Токио. Станува збор за Kawasaki Z H2.

Компанијата веќе подолг период најавува дека наскоро дел од фамилијата ќе стане уште еден мотоцикл од линијата Z. Во игра беа неколку опции.

Минатата недела листата беше скратена кога во јавноста се појави ново видео кое откри повеќе детали. Можевме да видиме повеќе работи кои се слични со оние кои ги има кај моделите од H2 линијата.

Сега Kawasaki и официјално го објави името и на која дата ќе биде преставен мотоциклот, 23-ти октомври. Датумот се совпаѓа со стартот на мото шоуто во Токио.

„23-ти октомври ќе биде историски ден за Kawasaki Z фамилијата“, се наведува во соопштението на компанијата.

Што можеме да очекуваме од Kawasaki Z H2?

Типично за компанијата, освен промотивното видео, во моментов немаме премногу информации. Засега единствено се знае дека Z1000 ќе биде лидер на компанијата во „Supernaked“ линијата со неговите 142 коњски сили.

Она што веднаш може да се забележи е агресивниот изглед кој Kawasaki постепено го применува кај речиси сите модели кои се дел од оваа линија. Сепак, најверојатно тој има малку подобри перформанси во согласност со H2 стилот.

Иако додека не ги видиме официјалните податоци нема да можеме да потврдиме, но најверојатно, Kawasaki Z H2 ќе биде главен конкурент на Ducati Streetfighter V4. Тој ќе биде преставен истиот ден за време на светската премиера на Ducati.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.