Мотоцикли

Kawasaki подготви поевтин Versys 1000 за 2022 година

По принциот помалку е повеќе Kawasaki одлучи да понуди поевтина базична варијанта на својот Versys 1000 модел кој ќе се доближи до поширок круг потенцијални купувачи. 

Следете нè на:

По принциот помалку е повеќе Kawasaki одлучи да понуди поевтина базична варијанта на својот Versys 1000 модел кој ќе се доближи до поширок круг потенцијални купувачи. 

Versys 1000 2022

Kawasaki Versys важи за еден од оние модели кои не креваат многу прашина, си ја вршат работата и ретко кога оставаат незадоволен возач зад себе. До скоро не важеше ни за технички многу напреден нити пак за накитен, но последното негово издание на изненадување на многумина беше нешто поразлично. Токму во сегментот на електроника и опрема. Актуелната верзија има корнеринг ABS, контрола на пролизгување и тоа во две понудени варијанти S и SE како стандарна опрема. 

За 2022 компанијата се одлучи да се врати на пооснвна варијанта која ќе ги нема сите тие скапи додатоци од S и SE моделите. Ова значи дека и цената во споредба со конкуренцијата ќе му биде пониска и со тоа ќе го стави во предност кај сите оние кои бараат солиден спорт турер а не сакаат да плаќаат многу за електориника.  

Сепак, во 2022 година Versus 1000 ќе го задржи корнеринг ABS-от, контроалта на пролизгување и LED светлката но ќе нема опции за двонасочен квикшифтер, греачи на рачки, штитници за раце и повисок визир. Сето ова ја симнува цена и до 4.700 евра што воопшто не е малку. 

Во срцето на моделот и понатаму останува 1043cc линискиот четирицилндарец со водено ладење кој испорачува 120 коњнски сили и 75 fr-lgs моќност, истиот мотор од Ninja 1000 SX. Највата е дека овој модел ќе биде достапен кај дилерите низ Европа на почетокот на следната година односно во февруари 2022. 

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.