Мотоцикли

HONDA SH150I 2020 пристигна во Макпетрол

Увозникот на Хонда за Македонија, Макпетрол, во својот салон го изложи новиот модел на HONDA SH150I за 2020 година.

Следете нè на:

Увозникот на Хонда за Македонија, Макпетрол, во својот салон го изложи новиот модел на HONDA SH150I за 2020 година.

Еден од омилените скутери на италијанците, со повеќе од 11.500 парчиња продадени во 2018 година, за 2020 доаѓа со целосно нова машина. 

195860 2020 HONDA SH125i

Иако се работеше за скутер на кој ретко можеше некој да му најде маана, инженерите на Хонда работеа напорно да го подобрат моделот. Резултатот за 2020 е нова рамка и надворешен изглед кој го зголеми капацитетот на местото за складирање за неверојатни 50%, а новата геометрија нуди ушто по удобно возење.

Новиот агрегат со 4 вентили забрзува побрзо од претходниот модел, има поголема крајна брзина, а истовремено и намалена потрошувачка. Од фабрика доаѓа со технологијата „Honda Selectable Torque Control (HSTC)“, и ги задоволува Еуро-5 стандардите.

ENGINE

Type

Liquid-cooled, 4-stroke SOHC

Engine Displacement (cm³)

156.9

No. of Valves per Cylinder

4

Bore ´ Stroke (mm)

60 x 55.5

Compression Ratio

12.0:1

Max. Power Output

11.9kW/8,500rpm

Max. Torque

14.2Nm/6,500rpm

Oil Capacity

1L

FUEL SYSTEM

Carburation

PGM-FI electronic fuel injection

Fuel Tank Capacity

7L

Fuel Consumption

43.5km/litre

ELECTRICAL SYSTEM

Starter

Electric

Battery Capacity

YTZ8V 7Ah MF

ACG Output

232w/5,000rpm

DRIVETRAIN

Clutch Type

Automatic; centrifugal

Transmission Type

CVT

Final Drive

V-Belt

FRAME

Type

Tubular Steel Underbone

CHASSIS

Dimensions (LxWxH)

2,085mm x 740mm x 1,129mm

Wheelbase

1,353mm

Caster Angle

26°

Trail

85mm

Seat Height

799mm

Ground Clearance

142mm

Kerb Weight

134kg

Turning radius

2m

SUSPENSION

Type Front

Telescopic Φ33

Type Rear

Dual-damper unit swing arm

WHEELS

Rim Size Front

16M/C x MT2.50

Rim Size Rear

16M/C x MT2.75

Tyres Front

100/80-16 inch

Tyres Rear

120/80-16 inch

BRAKES

ABS System Type

2 Channel

INSTRUMENTS & ELECTRICS

Instruments

Honda Smart Key, USB charger

Headlight

LED

Taillight

LED

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Патеката Брно ќе биде домаќин на четвртата рунда од МотоГП шампионатот, односно трета трка во најсилната ГП класа.

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.