Мотоцикли

Harley-Davidson го потврди проектот за продажба на мотоцикли со помала моќност во Азија

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Следете нè на:

 

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата а пред само неколку дена ние зборувавме за гласините кои се појавија дека Harley-Davidson на пазарот во Азија планира да престави машини со помала моќност.

Денеска можеме да ја потврдиме таа информација откако стана јасно дека Американската компанија склучила договор за соработка со Qianjiang Motorcycle Company за да се креираат мотоцикли со помала моќност наменети за пазарот во Кина и во останатиот дел до Азија.

Машината ќе има 338cc и прво ќе биде преставена во Кина а потоа ќе се појави и на останатите пазари ширум Азија.

Harley Davidson XR250 concept 02 txt 20 06

Harley-Davidson беа доволно добри и објавија како ќе изгледа мотоциклот а според она што можеме да го видиме , тој многу наликува на концептот XR250 за кој зборувавме пред неколку недели.

Сигурно името на кинеската компанија која ќе биде дел до проектот ви звучи познато. Тие се истата фирма која е одговорна за Benelli Motorcycle брендот кој е во залет во последните неколку години. Harley-Davidson пронајде силен и добар партнер во Qianjiang.

„Навистина сме возбудени поради можноста да произведеме мотоцикли на Harley-Davidson во Кина, држава која е една од најголемите пазари на мотоцикли во светот.“

Од Harley-Davidson се надеваат дека Кина ќе биде главна движечка сила која ќе влијае на зголемување на меѓународната продажба. Американската компанија планира да ја зголеми продажбата во странство за 50 проценти до 2027 година. А со оглед на тоа како се движи продажбата на мотоцикли од овој бренд во САД, се чини дека компанијата лесно ќе ја исполни целта.

Она што е интересно во целата оваа приказна е тоа дека воопшто не е спомнато дали XR388 ќе се најде на пазарите во Европа и САД. Компанијата или планира целата оваа линија да се посвети на пазарот во Азија или пак се уште не се докрај разработени плановите за преселба на овој мотоцикл во САД.

Во моментов, Кина е клучен пазар за секоја компанија која се занимава со продажба на мотоцикли а Harley-Davidson со овој договор одлично се позиционираа на пазарот.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Дали слушнавте? Yamaha најави промени кај 2020 Yamaha YZF-R1 и 2020 Yamaha YZF-R1M а двата модели ги престави овој викенд за време на трката од WorldSBK шампионатот која се возеше во Лагуна Сека.

Електричните мотоцикли не само што го променија возачкото искуство, за некои позитивно а за некои негативно, туку тие исто така влијаеа и на самиот изглед на мотоциклите. За дизајнерите, електричните мотоцикли истовремено преставуваат предизвик но и нови можности.

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.