Мотоцикли

Еве го Ducati Streetfighter V4 во акција

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Следете нè на:

 

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Со него управува Pikes Peak тркачот, Карлин Дан кој има за цел да постигне подобар резултат од било кој возач кој досега бил дел од Pikes Peak. Тоа би значело време од 9:45.624 или побрзо. Помеѓу Карлин и остварувањето на оваа цел има 156 свиоци како и надморска висина од неколку стотици метри. Како што еднаш ми кажа еден дечко роден во Санта Барбара, на Pikes Peak не се бориш со останатите возачи туку со врвот.

Планината е навистина тешка за искачување а времето може нагло да се промени. Условите за возење на патеката постојано се менуваат.

И самите мотоцикли имаат проблеми бидејќи на подножјето и на врвот на планината различно е нивото на кислород. Тоа значи дека стартувате со повеќе од 50%  поголема моќност. Возачите исто така се соочуваат со проблеми поради големата надморска висина.

Ducati Streetfighter V4 prototype 01 txt 21 06

Со речиси 100 годишна историја, Pikes Peak International Hill Climb е втората најдолга трка во американската историја но таа е најпозната патека во Северна Америка. А оваа година, на трката покрај американските ќе се приклучат и голем број на возачи од другите региони ширум светот.

Можеби токму поради оваа причина Ducati одбра токму тука да дебитира со прототипот за престојниот Ducati Streetfighter V4.  Со моќност од 1,103cc, 2020 Ducati Streetfighter V4 се базира на  на Panigale V4 платформата а многумина со нетпрение го очекуваат овој модел уште откако се појави оригиналната верзија во 2008 година.

Засега не ги знаеме точните спецификации на мотоциклот но можеме да очекуваме тој да има нешто повеќе од 180 коњски сили, комплетна електроника и почетна цена од околу 20 илјади долари.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Ова не е стандарниот модел на кој сите сме навикнати.

Помеѓу фотографиите, гласините и веќе потврдените модели, не може со прецизност да се каже точно кои мотоцикли би можеле да ги очекуваме на пазарот.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.