Мотоцикли

2022 Yamaha Ténéré 700 Raid Prototype - потрага по синиот дијамант!

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

2022 Yamaha Tenere 700 Raid Prototype 13

Можеби оваа класа на мотоцикли и не е баш твој фах? Препорачувам да погледнете некое од видеата на Pol Tarrés правејќи секакви пируети токму со варијанта на Yamaha Ténéré 700, тогаш можеби и ќе разберете зошто оваа класа е сѐ повеќе популарна. 

Легендарниот Шпанец е син на уште по легендарниот Jordi Tarrés кој очигледно бил идол при изборот на професија на Pol. Pol пак од друга страна, заедно со колегата Alessandro Botturi беа инспирација за креирање на овој прототип. 

2022 Yamaha Tenere 700 Raid Prototype 02

Најпрво да видиме која е базата за оваа креација. Од првиот модел во далечната 1983 година, моделот Yamaha Ténéré 700 собира успеси како во спортска така и во комерцијална смисла, од Парис Дакар до асфалтни авантури низ најзафрлените делови од светот, ја зацементира нејзината улога во класата. 

Чекор поназад нѐ враќа во 1975 година кога е претставен моделот XT500, кој не само што беше претходница на Ténéré, туку и ѝ даде на Yamaha една сосема нова димензија и ја претстави како сериозен играч во светот на мотоциклите. Само за референца, зборуваме за време во кое сеуште не постојат ниту Honda Africa Twin ниту BMW GS. Значи зборуваме за тешко педигре тука.

А што да се каже за најновиот Т7? 

Па, доколку некој ви го понуди GYTR каталогот без ограничување во буџетот, освен совети како да ги комбинирате компонентите, веројатно би го добиле прототипот најавен за 2022 година.

Тука е новата GYTR процесорска единица за уште порадикален одзив на гаста на паралелниот двоцилиндраш, ултра лесниот издувен титаниумски топ од Akrapovič за полесен проток на гасовите кои живот значат (!), високо проточни куќиште и филтер за воздух, преносен запчаник со 48 запци, преработена водна пумпа, Rekluse квачило отпорно на малтретирање...

2022 Yamaha Tenere 700 Raid Prototype 15

Врвните Kayaba амортизери ја облагодоруваат суспензијата на Ténéré, но уште поважно, го зголемуваат одот за дополнителни 60mm, што конечно резултира со преден од од 270mm односно заден од од 260mm. Многу одови? Сето ова дава повеќе слобода и сигурност при возењето по нерамнини, карпи, дини поточиња и во глобала каде и да ви текне да го возите ова чудо. 

2022 Yamaha Tenere 700 Raid Prototype 16

Намалувањето на тежина оди понатаму со префрлањето од двојна на единечна диск предна сопирачка од 300mm, која исто така ја поедноставува промената на преднот тркало, но затоа е зајакнат и задниот 267mm диск како и главниот сопирачки цилиндер, нормално и сите “кочиони” компоненти вклучително и висококвалитените плочки. 

2022 Yamaha Tenere 700 Raid Prototype 18

Маскирната шема на оклопот ја заокружува целата приказна и можеби симболично сака да ја претстави расположеноста на Yamaha за да продолжи да војува со сѐ поголемиот број предизвикувачи. Дали сметате дека е добро подготвена? 

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.