MK мотоциклисти на меѓународни трки

Ванов трет пат по ред на Red Bull Romaniacs

Ванов Сашко продолжува со соработката со шпанците на најтешката хард ендуро трка на Светот. 

Следете нè на:

Ванов Сашко продолжува со соработката со шпанците на најтешката хард ендуро трка на Светот. 

И на ова издание на „Red Bull Romaniacs“ Ванов беше поканет да биде дел од тимот „Virtus Off Road“. Годинава тој беше поддршка на возачите, механичар и логистика за тимот. За разлика од минатите изданија на трката каде тимот учествуваше со по 7 возачи, оваа година тие настапија само со тројца.

123685440 4040768549285320 5993870533969451526 n

Учеството на ваква трка изнесува 1600 евра, котизација која всушност е нај малиот трошок од целиот настан. Во просек за секој возач потребни се од 4000 до 5000 евра за петте натпреварувачки денови, односно 8 дена престој во Сибиу. За сериозноста на трката говори и фактот дека за подготовка на мотоцикл се потребни најмалку 12.000 евра, средства кои треба да се одвојат за мотор кој по крајот на трката скоро целосно уништен. Често пати тимовите ги расходуваат моторите по трките бидејќи се потребни повеќе пари за да се поправат отколку да се подготви нов мотор. 

„Red Bull Romaniacs“ е трка на која не може секој да учествува, возачите доаѓаат од сите континенти, а градот Сибиу живее за овој настан. За време на одржувањето на трката целиот град е посветен на тоа, а станува збор за град кој е прогласен за Европски град на културата за 2007. 

За жал оваа година заради пандемијата со Ковид вирусот традиционалното возење во центарот на градот изостана, па на публиката и беше скратено ова задоволство. Возачи од Македонија за сега нема, едноставно финансиските трошоци се премногу големи за некој да се нафати да вози на оваа трка.

Повеќе информации за самиот настан има на официјалниот сајт.

Би можело да ве интересира

Денес на патеката Забел, Ст. Нагоричане се одржа третата и последна за оваа година трка во ендуро натпреварувањата. 

ОК Холивуд знае да не “отруе” со кованици создадени од имињата на познатите парови, но ја сфаќате аналогијата, нели? 

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

Откако кренаа голема галама по социјалните медиуми пред некоја недела, минатата недела потврдија дека не било се залудно. CFMoto го прикажаа во живо на саемот во Милано нивниот нов концепт SR-C21

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.