MK мотоциклисти на меѓународни трки

Настап на Муџело со вајлд-карта за македонски мотоциклисти

Благодарение на соработката помеѓу Ванчо Насков и „Trofeo Italiano Amatori“ од Италија, македонските мотоциклисти ќе имаат неверојатна можност да настапат на трка од италијанскиот куп на легендарната патека Муџело.

Следете нè на:

 

Благодарение на соработката помеѓу Ванчо Насков и „Trofeo Italiano Amatori“ од Италија, македонските мотоциклисти ќе имаат неверојатна можност да настапат на трка од италијанскиот куп на легендарната патека Муџело.

Се работи за две трки кои ќе се одржат од 20-ти до 22-ри Август на „Катедралата на брзината“, легендарната патека Муџело во Италија.

mugello motogp amazing

Според програмата на 20-ти август се закажани слободни тренинзи, а на 21 и 22-ри август квалификации и трки (вкупно две трки во викендот).

Контактите со италијанската страна овозможија настап на трките за македонски мотоциклисти кои ќе сакаат да настапат на отворениот куп.

Според техничките пропозиции освен тркачка лиценца за натпреварувачите ќе биде задолжителна подготовка на мотоциклот според барањата за Алпе Адриа шампионатот (целосни тркачки оклопи со затворено корито со затки, сунѓер во резервоарот, сигурносна заштита на шепите, капачето за масло и филтерот за масло, штитник за предната кочница итн...). Дополнително, секој натпреварувач е обврзан да купи еден сет Metzeler гуми од организаторот на трките по цена од 380€ за слик (за мотоцикли од 1000цц) и гума со шара по цена од 390€ (за мотоцикли од 600цц), а од оваа цена ќе биде одбиено 20% ДДВ. Останатите сетови на гуми кои ќе се користат не се ограничени и зависат од самиот возач.

mugello motogp rossi

Котизацијата за настап изнесува 890€ по возач, за превозот во зависност од заинтересираноста би се направила групна понуда со носење на повеќе мотоцикли со комбе и приколка при што грубата пресметка е дека транспортот би изнесувал околу 300 евра од човек. Секако калкулациите ќе зависат од бројот на пријавени и бројот на мотоцикли качени на приколка и во комбе.

На самата патека е обезбеден кампинг простор со пристап до вода и струја, дополнително достапен е и споделен бокс за сите технички потреби за средување на мотоциклите.

Се работи за уникатна прилика која вистинските познавачи на мото спортот не би ја пропуштиле! За сите дополнителни информации контактирајте го Ванчо на 075/227-843 или на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.