MK мотоциклисти на меѓународни трки

Бузалковски со две победи се врати од Навак, Србија

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 
Традиционално, домашните возачи повторно остварија забележителни резултати. Христијан Бузалковски во класата F600 го освои првото несто во двете трки и во саботата и во неделата.
 

- Имавме одличен викенд, без сериозни грешки. Навистина уживав на патеката, моторот беше одлично подготвен и за тоа им благодарам на целата моја екипа и спонзорите. Сега е време да се фокусираме на следните станици, веќе следната недела ќе возам во Бугарија за нивниот национален шампионат а а потоа продолжуваме на 17 јуни уште еден викенд во Серес за БМУ европскиот и националниот шампионат - изјави ексклузивно за мотори.ком.мк Христијан Бузалковски. 

buzalkovski navak 2022 1
 
Павле Ташковиќ во класта F600 во првата трка го освои 16-то а во втората 9-то место во БМУ со што обезбеди на два пати второ место во националниот шампионат. 
 
На трето место во националниот шампионат во класата F600 се пласираше Иво Таневски освојувајќи го на два пати 17-то место во вкупниот БМУ поредок. 
 
Во класата F1000 во двете трки втората позиција беше резервирана за Синиша Кочовски, со што всушност на два пати ја освои првата позиција во националниот шампионат. Во истата класа Слободан Ивчевски го освои 4 место во БМУ и второто во националниот шампионат, додека пак во втората трка, вкупно четврта во сезоната, се искачи место погоре и заврши на третата позиција во БМУ и втор во националниот шампионат. 
 
Сашко Николов во класта F1000 се пласирање на 11 и 10 место што му го обезбеди на два пати 3-то место во националниот шампионат. Истиот возач во класата Old TImer над 250cc на два пати го освои третото место.  

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.