Домашни

Црвените Kawasaki модели по повод 50 години „Z” достапни во Мото Пром

Половина век подоцна Z линијата на Kawasaki гордо стои на стои на своите темели. Ограничениот број Z650, Z650RS, Z900 и Z900RS модели сите со ознака Z50 сега достапни и кај локалниот дистрибутер - Мото Пром

22MY Z900 Z650 50th Anniversary Desktop 1920x1152px 

Првиот модел со ознака Z и тоа ни помалку ни повеќе туку Z1 се појави во далечната 1972 година. Супербајк со четири цилиндири, креиран по стапките на Honda CB750 и ден денес е легендарен модел кој ја ужива својата слава. Инспирацијата за новата јубулејна серија Kawasaki ја влече од Z1100GP од осумдесетите на минатиот век. 

Петарда црвена, или подобро би звучело на англиски ‘Firecracker Red’ е бојата чиј контраст е засилен со сребрени и сини ленти а заедно со златното јубулејно лого ги красат новите модели од серијата Z. Црвените тркала со машински ицртаните алуминиумски фелни обезбедуваат уште едно поврзување со оригиналниот изглед на оваа серија. Златната вилушка заедно со златното лого го заокружуваат јубиулениот изглед на Z650, Z650RS, Z900 и Z900RS моделите. 

Kawasaki Z50 2

Сите наведени модели сега се достапни преку локалниот дистрибутер Мото Пром а од таму информираат дека за секој купувач на модел од оваа ограничена серија следува и книга посветена на полувековната историја на моделите. 

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.