Домашни настани

Најава: Втора трка од Шампионатот на Македонија во Мотокрос (25.04.2021)

МК Мотори и МК Вардар, во соработка со клубот за екстремни спортови Sky Riders од Прилеп, a во согласност со календарот на МФСМ и Правилникот за Мотокрос на МФСМ, на ден: 25.4.21 (недела), закажуваат мото-крос трка во класите MX1, МХ2, MX и MX85

Следете нè на:

 

МК Мотори и МК Вардар, во соработка со клубот за екстремни спортови Sky Riders од Прилеп, a во согласност со календарот на МФСМ и Правилникот за Мотокрос на МФСМ, на ден: 25.4.21 (недела), закажуваат мото-крос трка во класите MX1, МХ2, MX и MX85

Трката ќе се одржи на полигонот за мотокрос Лагово, крај Прилеп. Патеката е долга 1650 метри, минимална ширина е 6 метри и старт од 90 метри. Висинската разлика е 8 метри, а зоната за чекање и за механичари е одредена зад стартот.

motokros prilep 2014 147 copy

Пријави за трката се доставуваат до април 22, 2021, на адреса на организаторите или по елктронска пошта на: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.; Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. и/или на: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Трката ќе се спроведе според Правилникот за мотокрос на МФСМ, како и правилата на ФИМ и ФИМ - Европа. Мотоциклите и опремата на возачите треба да се по стандардите на ФИМ и ФИМ - Европа

Бидејќи трката ке се одвива во услови на пандемија (COVID - 19), возачите и нивните екипи се обврзуваат да се придржуваат на протоколите пропишани од комисијата за справување со пандемијата и министерството за здравство на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.