Домашни настани

Мото кросот се враќа на голема врата, пријавени 47 возачи

На 4-ти април (недела) на патеката Орман ќе се одржи првата трка од мото крос шампионатот на Македонија.

Следете нè на:

 

На 4-ти април (недела) на патеката Орман ќе се одржи првата трка од мото крос шампионатот на Македонија.

Првата трка од мото крос шампионатот на Македонија е закажана за во недела(4-ти април) на патеката Орман крај Скопје, а по подолг период ќе следиме возбудливи трки во сите класи.

Мото клубот Мотори во соработка со мото клубот Вардар од Скопје организира трки во класите МХ1, МХ2, МХ3 и МХ85.

На трките до сега се пријавени 47 возачи, а на патеката по подолг период ќе го видиме и Христиан Илиоски. Не очекува возбудлив старт на сезоната во мото крос!

Трката ќе се одржи на патеката Орман која е со должина од 1750 метри и минимална ширина од 5 метри, а стартот изнесува 55 метри. Се работи за добро позната патека на која во изминатата година и беше извршена санација и подобрувања кои и беа потребни. Патеката има висинска разлика од 10 метри и претставува предизвик за многу возачи. 

Според програмата се работи за еднодневен настан кој започнува во 09.30 часот со техничкиот преглед и верификација, а треба да заврши во 16.10 со прогласувањето на победниците. Првата трка на програмата е во 12 часот.

За жал заради мерките за заштита од Ковид 19 трката ќе се одржи без присуство на публика.

За слики од минатогодишната трка кликнете овде.

poseben 1

poseben 2

poseben 3

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.