Домашни настани

Мото кросот се враќа на голема врата, пријавени 47 возачи

На 4-ти април (недела) на патеката Орман ќе се одржи првата трка од мото крос шампионатот на Македонија.

Следете нè на:

 

На 4-ти април (недела) на патеката Орман ќе се одржи првата трка од мото крос шампионатот на Македонија.

Првата трка од мото крос шампионатот на Македонија е закажана за во недела(4-ти април) на патеката Орман крај Скопје, а по подолг период ќе следиме возбудливи трки во сите класи.

Мото клубот Мотори во соработка со мото клубот Вардар од Скопје организира трки во класите МХ1, МХ2, МХ3 и МХ85.

На трките до сега се пријавени 47 возачи, а на патеката по подолг период ќе го видиме и Христиан Илиоски. Не очекува возбудлив старт на сезоната во мото крос!

Трката ќе се одржи на патеката Орман која е со должина од 1750 метри и минимална ширина од 5 метри, а стартот изнесува 55 метри. Се работи за добро позната патека на која во изминатата година и беше извршена санација и подобрувања кои и беа потребни. Патеката има висинска разлика од 10 метри и претставува предизвик за многу возачи. 

Според програмата се работи за еднодневен настан кој започнува во 09.30 часот со техничкиот преглед и верификација, а треба да заврши во 16.10 со прогласувањето на победниците. Првата трка на програмата е во 12 часот.

За жал заради мерките за заштита од Ковид 19 трката ќе се одржи без присуство на публика.

За слики од минатогодишната трка кликнете овде.

poseben 1

poseben 2

poseben 3

Би можело да ве интересира

Овој систем прв пат беше употребен на трката во Лосаил.

Во било која друга година, пад на продажбата од 10% би значело и барање на оставка од претседателот на бордот на директори на компанијата.

МотоГП тимот на Репсол Хонда во денешното соопштение го потврди враќањето на Марк Маркез на патеката.

Сите работи кај R18 крузерите на BMW се огромни.

Suzuki почна да објавува информации за GSX-S1000.

Поранешните натпреварувачи се одлични аналитичари на трките со мотоцикли. Тие разбираат како функционираат тркањето и мотоциклите и обезбедуваат фантастичен увид во спортот.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.