Занимливости

Илјадници моторџии на протести низ повеќе делови на Германија

Сет нови правила наскоро комплетно ќе го забранат или забават движењето на моторите на некои од најпопуларните и атрактивни патишта низ Германија. Соочени со овие нови правила деновиве возачите на мотори низ целата држава излегоа на протест. 

Демонстрациите се одвиваат во повеќе градови вклучувајќи ги лајпциг, Минхен, Олденбург и Штудгард. Сите протести се одвивале на отворено и според правилата за одржување на распојание соодвено мерките за справување со пандемијата. B500 еден од најдобрите патишта во Европа добива ограничување од 50 км на час за мотори. Некои од рутите добиваат и комплетна забрана како што е патот L687 помеѓу Ронкхаусен и  Вилдевис. Причините наведуваат загрозување на безбедноста, иако некои коментираат дека станува збор за желбата за малку мир и тишина за жителите на малите градчиња кои се наоѓаат на овие рути. 

motori mk

Ситуацијата стаса до ниво да треаб да реагира и европската федерација на мотоциклисти (FEMA) која се овиде да ги седне на маса сите вклучени страни вклучувајќи и владини претставници. Но, со оглед на неодманешните протести може само да претпосатавиме во која насока се одвуаат овие преговори. 

Разрешница на ситуација ќе се очекува подоцна оваа година а во меѓувреме најавени се нови протести и за во август. 

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.