Ако по утрото, денот се познава, првата рунда од новиот Супербајк шампионат ни покажа дека ќе следиме навистина неизвесна и возбудлива сезона.

На вчерашната прва трка ги видовме дебитантите Булега и Ианоне на подиумот, а денешните две трки донесоа нови возбудувања.

Алекс Ловс (Kawasaki Racing Team WorldSBK) дојде до двојна победа во Супербајк, бидејќи победи и на трката бр.2 (која беше прекината заради црвено знаме на патеката) за ГН на Филип Ајленд. Потегот за победа на трката дојде во последниот круг на свиокот 9 кога бр. 22 дојде неочекувано од надворешната страна на Алваро Баутиста (Aruba.it Racing - Ducati).

Андреа Локатели (Pata Prometeon Yamaha) ја доби првата позиција на стартот и тргна кон победа на првата трка. Тој го задржа водството и покрај предизвикот од Алекс Ловс (Kawasaki Racing Team WorldSBK), Топрак Разгатлиоглу (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) и Алваро Баутиста (Aruba.it Racing – Ducati), иако вториот се пласираше на првото место на почетокот на Круг 4. Во 3 круг, обидот на Разгатлиоглу заврши. Технички проблем на неговиот M 1000 RR на свиокот 9 го принуди Шампионот од 2021 година да се пензионира и предизвика хаос зад себе, при што Џонатан Реа (Pata Prometeon Yamaha) се искачи на четвртото место. Сепак, Реа падна на крајот од кругот 3 на свиокот 11, а трката беше обележана со црвено знаме на 4. круг. Трката беше рестартирана преку скратена постапка од 11 круга која го отстрани задолжителниот пит-стоп.

53718 JDR R1 Action2024 2

Гридот за рестартираната трка беше заснован на последниот завршена круг за секој возач, при што Баутиста беше поставен во првиот ред заедно со Локатели и Андреа Ианоне (Team GoEleven), кои го зголемија поредокот во првите три круга, вклучително и неверојатен двоен потег на Мајкл Рубен Риналди (Team Motocorsa Racing) и Rea. Баутиста го одржуваше водството, но голем двигател беше Риналди кој отиде од шестото на второто место и го предизвикуваше Баутиста за водство додека тие се оддалечуваа од останатите.

Риналди остана на половина секунда од својот поранешен тимски колега, иако, и покрај тоа што изгледаше како да се обидува да го помине во неколку наврати, тој не направи напад на бројот 1. Зад нив, Ловс се приближуваше до Риналди и потоа го мина Италијанецот за втората позиција на свиокот бр.1 на почетокот од 8. круг. 

53749 JDR R1 Action2024

Во кругот 9, Локатели го мина Риналди на излезот од свиокот 10 додека неговата борба продолжи, иако заврши во последниот круг на свиокот 4 кога Локатели падна додека се обидуваше да го помине Алекс Ловс и се повлече од трката по она што беше неверојатен викенд за него. Тоа им овозможи на Баутиста и Ловс да се борат за победа, а Британецот ја обезбеди својата втора победа на денот во речиси неверојатен потег. Тој ја обиколи надворешната страна на Баутиста на Луки Хајтс во последниот круг. Баутиста се обиде повторно да го помине возачот на Кавасаки, но не беше во можност и дуото беше одвоено за само 0,048 секунди.

Несреќата на Локатели го промовираше Данило Петручи (Barni Spark Racing Team) на подиумот, откако тој се бореше со Ианоне во последниот круг со помалку од десетинка што ги делеше двајцата Италијанци. Тој го комплетира извонреден викенд за Барни Дукати, по двојникот на Јари Монтела во WorldSSP.

Тоа беше четврта победа за Ловс во WorldSBK, три од нив на легендарната патека во Австралија. Тоа беше и 36-ти подиум на Британецот, додека тој ја освои 180-тата победа на Кавасаки. Тоа значи дека Ловс го води првенството за прв пат од Австралија 2020 година. 

Следната рунда се вози од 22-ри до 24-ти март на патеката Каталуња во Шпанија.

Резултати од спринт трка:

1. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK)
2. Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) +1.157s
3. Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) +1.738s
4. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) +1.812s
5. Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) +2.838s

Резултати од 2. трка:

1. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK)
2. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) 0.048s
3. Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) +1.178s
4. Andrea Iannone (Team GoEleven) +1.275s
5. Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) +2.346s

Состојба во шампионатот:

1. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) 50 points
2. Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) 41
3. Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) 29
4. Andrea Iannone (Team GoEleven) 29
5. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) 27
6. Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) 24

Back To Top