WSBK

WorldSBK ќе воведе нови казни во сезоната 2021

Почнувајќи од сезоната 2021, во WSBK серијата ќе биде воведен long-lap penalty.

Следете нè на:

 

Почнувајќи од сезоната 2021, во WSBK серијата ќе биде воведен long-lap penalty.

Ова правило се покажа како успешно во MotoGP шампионатот и има смисла што се префрла и во оваа серија. Сепак, тоа нема да се применува на сите патеки. Со оваа казна, возачите мора пошироко да влезат во одредени свиоци. Но за да може да се применува, патеките мора да имаат одредени граници вградени на самата површина. Тоа го диктира движењето кое еден возач може да го направи. Во моментов, ова не е изводливо на сите патеки.

long lap penalty

Безбедносниот инспектор на FIM ќе мора да одлучи дали на определена патека ќе може да се користи „long-lap penaltie“.

Оваа промена е позитивен чекор за шампионатот бидејќи ќе овозможи веднаш да се изврши казната. Во исто време, тоа веднаш ќе влијае и на моменталниот распоред на патеката.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.