WSBK

WorldSBK ќе воведе нови казни во сезоната 2021

Почнувајќи од сезоната 2021, во WSBK серијата ќе биде воведен long-lap penalty.

Следете нè на:

Почнувајќи од сезоната 2021, во WSBK серијата ќе биде воведен long-lap penalty.

Ова правило се покажа како успешно во MotoGP шампионатот и има смисла што се префрла и во оваа серија. Сепак, тоа нема да се применува на сите патеки. Со оваа казна, возачите мора пошироко да влезат во одредени свиоци. Но за да може да се применува, патеките мора да имаат одредени граници вградени на самата површина. Тоа го диктира движењето кое еден возач може да го направи. Во моментов, ова не е изводливо на сите патеки.

long lap penalty

Безбедносниот инспектор на FIM ќе мора да одлучи дали на определена патека ќе може да се користи „long-lap penaltie“.

Оваа промена е позитивен чекор за шампионатот бидејќи ќе овозможи веднаш да се изврши казната. Во исто време, тоа веднаш ќе влијае и на моменталниот распоред на патеката.

Би можело да ве интересира

Островот Ман е сè само не прошетка низ паркот. John McGuinness Повторно со Honda на Isle of Man TT! Длабок наклон!

Денес на патеката Забел, Ст. Нагоричане се одржа третата и последна за оваа година трка во ендуро натпреварувањата. 

ОК Холивуд знае да не “отруе” со кованици создадени од имињата на познатите парови, но ја сфаќате аналогијата, нели? 

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

Откако кренаа голема галама по социјалните медиуми пред некоја недела, минатата недела потврдија дека не било се залудно. CFMoto го прикажаа во живо на саемот во Милано нивниот нов концепт SR-C21

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.