WSBK

Топрак Разгатлиоглу се подготвува за МотоГП

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

Следете нè на:

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

Турскиот возач минатата сезона ја забележа првата победа во Супербајк шампионатот и импресионираше со возењето за тимот на Кавасаки, но на крајот од сезоната се разделија откако на младиот возач не му беше дозволено да настапи на трката 8 часа Сузука. Всушност возачот беше дел од тимот, но ја преседе целата трка на „клупата“. За Топрак ова беше сигнал дека не се цени доволно па премина во тимот на Јамаха, со кого оваа сезона победи на првата трка која се возеше на патеката Филип Ајленд во Австралија пред шампионатот да биде прекината заради Корона вирусот.

topra kawa

Софуоглу кој сега е во функција на менаџер на 23 годишниот турски возач, самиот е пет-кратен суперспорт шампион, откри дека неговиот пулен можел уште оваа сезона да премине во МотоГП но неговата цел била прво да ја освои титулата во Супербајк шампионатот.

Со оглед на настаните во досегашниот тек од сезоната, Топрак во 2021 би можел да премине во МотоГП доколку добие понуда од фабрички тим. За сега планот е тој да остане во Супербајк шампионатот но како што изјави и неговиот менаџер, доколку Топрак победува во Супербајк и дојде до титулата, нивната агенда ќе се промени и цел ќе биде МотоГП шампионатот.

Самиот Софуоглу (кој воедно е менаџер и на младите Чан и Дениз Ончу) изјави за себе дека немал доволно амбиција и дека нема да дозволи тоа да се повтори со неговите возачи. „Кога возев во Турција мојата желба беше да возам за Суперспорт шампионатот, не да ја освојам титулата во Супербајк, туку само да возам во Суперспорт. Потоа ја освоив титулата пет пати во оваа класа, и не се посветив доволно на тоа да преминам во Мото2 или МотоГП. Се обидов на кратко, не ми се допадна тоа што го видов и едноставно се откажав“. - изјави Кенан Софуоглу. 

„Во секој случај среќен сум со тоа што го постигнав во овој шампионат и што им ја отворив вратата на другите турски возачи“ - дополни тој.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.