WSBK

Toprak ќе подрани во MotoGP!?

Можно е турскиот шампион во WSBK да попушти под ($) притисокот и да си ја проба среќата во MotoGP уште во 2023 година.

toprak yamaha

Иако неколку пати ја одбиваше можноста да прејде во MotoGP, шампионот Toprak Razgatlioglu најавува поместување на плановите за тест на прототипот на Yamaha M1 за следната година. Тимот кој ќе му овозможи да се проба во најпрестижниот мото шампионат е RNF team, кој настана од остатоците на сателитскиот тим на Yamaha Petronas во кој ја заврши кариерата Valentino Rossi. Што се сменило? Ако до вчера Турчинот тврдеше дека се наоѓа во средина која му одговара идеално на неговиот карактер и стил на живеење, и дека барем следните 2 години не планира напуштање на WSBK, тогаш што ја испровоцира промената? 

Веројатно по освојувањето на титулата, се намали притисокот и дојде до зголемување на апетитите како и потрагата по нов предизвик. Ако на сето ова ги додадеме и гласините дека новиот шампион во MotoGP Fabio Quartararo побарал огромна сума за продолжување на договорот со Yamaha за сезоната 2023, се добива нешто појасна слика. Franco Morbidelli е другиот возач во фабричкиот тим на Yamaha и е ланскиот вице шампион, но по повредата не знаеме кога и дали ќе се врати на првобитната форма, па не чуди обидот за пронаоѓање на нов возач кој може да победува. Dovi е сепак на крајот од кариерата и прашање е дали ќе воопшто може да дојде до некој подиум покрај силната млада возачка генерација во MotoGP. Darryn Binder е непознаница во моментов.

Но да одиме чекор по чекор. Нека помине прво тестот во кој ќе му помогне британската легенда Cal Crutchlow, па ќе почекаме да видиме како ќе се одвиваат работите.

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.