WSBK

Дали Марко Меландри ќе се повлече од трките?

Од Италија ни стигнува информација дека Марко Меландри оваа недела ќе објави дека ќе се повлече од трките.

Следете нè на:

 

Од Италија ни стигнува информација дека Марко Меландри оваа недела ќе објави дека ќе се повлече од трките. Секако, оваа вест веднаш не заинтересира.

Информацијата ни доаѓа од „La Gazzetta dello Sport “, истиот весник кој пишува и дека Хорхе Лоренцо размислува да се повлече. Спортскиот магазин наведува дека Меланди е подготвен да се повлече после тешката година која ја има во WorldSBK.

Наводно утре ќе има и официјална пресконференција а Меландри планира да ја заврши сезоната со GRT Yamaha.

Melandri txt 09 07

Сателисткиот тим на Yamaha сака да го задржи Меландри во своите редови. Иако сезоната 2019 е тешка за Италијанскиот возач, сепак со мали измени работите би можеле да се променат а Меландри да почне да освојува поени.

36 годишниот возач немаше добар настап додека беше дел од Aprilia MotoGP тимот а подоцна и самиот призна дека не сакал да замине во Гран При серијата и дека преферирал да остане дел од WorldSBK.

Воопшто не е погрешно Меланди да размислува за повлекување, но сепак сме изненадени од информацијата. За среќа нема да треба да чекаме долго пред да добиеме и официјална потврда.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Дали слушнавте? Yamaha најави промени кај 2020 Yamaha YZF-R1 и 2020 Yamaha YZF-R1M а двата модели ги престави овој викенд за време на трката од WorldSBK шампионатот која се возеше во Лагуна Сека.

Електричните мотоцикли не само што го променија возачкото искуство, за некои позитивно а за некои негативно, туку тие исто така влијаеа и на самиот изглед на мотоциклите. За дизајнерите, електричните мотоцикли истовремено преставуваат предизвик но и нови можности.

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.