Вести од светот

Париз постави камери кои ќе го следат звукот на вашиот мотоцикл

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат.

Следете нè на:

 

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат.

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат. А токму технологијата е таа која го овозможува тоа. Во овој случај не зборувам само за електричните мотоцикли туку и за камерите кои ќе можат да идентификуваат кое возило е премногу гласно.

Оваа идеја наскоро ќе биде тестирана во Париз а концептот е прилично едноставен. Микрофон ќе регистрира кога звукот на вашето превозно средство, без разлика дали станува збор за автомобил, мотоцикл или камион, го надминува дозволениот лимит. Потоа камерата го слика возилото кое направило прекршок.

Регистрацијата на тоа возило потоа се префрла во базата на податоци на полицијата. Кратко време потоа на вашата домашна адреса ќе ви пристигне казна.

noise camera motorcycle txt 05 09

Оваа направа е креирана од страна на агенцијата која се бори против загадувањто, Bruitparif, и се состои од четири микрофони кои постојано го мерат нивото на бучава. Големиот број на микрофони и овозможува на агенцијата лесно да лоцира за кое возило станува збор.

Во моментов ова се уште не може да се применува во Франција но од Bruitparif се надеваат дека во текот на есента, францускиот парламент ќе ги промени законите и ќе донесе нов закон со кој оваа технологија ќе може да почне да се употребува.

Првичниот план е Француската влада да одобри двогодишен пробен период во кој ќе треба да се тестира технологијата и подобро да се дефинираат нивоата на бучава за кои ќе следува казна.

Сигурен сум дека наскоро и останатите држави, откако ќе забележат дека ова може да донесе дополнителен приход, ќе почнат да ја применуваат оваа технологија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

90-та трка која требаше да се вози на патеката Асен на 28-ми јуни официјално е одложена.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.