Вести од светот

BMW Motorrad ќе ги додаде моделите М на својата линија на мотоцикли?

Интересна информација која ни пристигнува од САД.

Следете нè на:

Интересна информација која ни пристигнува од САД.

Еве една интересна вест која ни пристигна од нашите колеги од Visordown. Се чини дека BMW Motorrad ќе се изедначи со главната компанија во однос на именувањето на новите модели. Наскоро би можеле да видиме неколку мотоцикли кои ќе го имаат уникатното „М“ лого на Баварската компанија. Тоа веќе се наоѓа кај познатите автомобили како што се М3 купе и М5 седан.

Први мотоцикли кои ќе имаат „М“ спецификации најверојатно ќе бидат S1000XR и R1250GS. Секако, 2020 BMW S1000RR супербајк веќе има достапен „М“ пакет кој вклучува тркала изработени од јаглеродни влакна како и уште неколку други основни подобрувања.

bmw m txt 02 10

Непознато останува дали овие подобрувања ќе се најдат кај сите мотоцикли или пак само кај оние кои веќе ја имаат оваа ознака, како што е M1000RR.

Одговорот најверојатно ќе биде комбинација од двете работи. Можеби BMW Motorrad планира да понуди подобрени пакети под оваа ознака а во иднина тие да станат познати како модели „М“.

Ќе биде интересно да се види како  ќе се развиваат работите. Воопшто не се сомневам дека ќе чекаме премногу долго за да слушнеме нешто ново бидејќи новиот сет на „М“ мотоцикли најверојатно ќе дебитира следниот месец на EICMA шоуто во Милано.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Патеката Брно ќе биде домаќин на четвртата рунда од МотоГП шампионатот, односно трета трка во најсилната ГП класа.

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.