Опрема

Преглед: X-Lite X-903 Ultra Carbon

Во овој текст ви ја преставуваме една од најновите кациги која се најде во нашите раце.

Следете нè на:

 

Анализираме....

Ова е X-Lite X-903 Ultra Carbon, најновата кацига која ни доаѓа од групацијата Nolan и која е наменета за сите спорт-туринг ентузијасти. Кацига која вреди за сите пари.

Оклоп и материјали....

X-Lite X-903 Ultra Carbon е наменета за сите спорт-туринг ентузијасти кои бараат кацига која ќе ја има технологијата и иновациите наследени од една од најпопуларните кациги од овој бренд. Првото нешто кое се забележува е школката изработена од јаглеродни влакна. Ова е од голема важност за првиот позитивен дел кај оваа кацига, нејзината тежина. Во L големина, нејзината тежина изнесува само 1480 грама што е за 110 грама помалку отколку кај стандардната верзија. Иако во себе ги инкорпорира соларниот визир и уште неколку други компоненти, таа сепак е многу лесна и удобна.

x lite 903 Txt 1 20 02

Веќе знаете дека носењето на ултра лесна кацига го намалува притисокот врз вратот и обезбедува поголема комфорност. Како што веќе кажавме, станува збор за спорт-туринг кацига и тука мора да се исполнат два, многу важни аспекти: внатрешноста да нуди максимален комфорт и да има ефикасен систем на вентилација.

Внатрешност...

А сето ова го гледаме во новата X-Lite X-903 Ultra Carbon: внатрешноста е изработена од технологија наречена „Carbon Fitting Racing Experience“ и имаме иновативна комбинација на ткаенини кои ја намалуваат влажноста. Кога ја носите кацигата имате чувство на максимален комфорт а ова ќе го цените уште повеќе доколку се наоѓате на некое подолго патување. Логично, внатрешноста може да се извади за да се исчисти.

x lite 903 Txt 2 20 02

Кога зборуваме за внатрешноста, уште една новина кај оваа кацига е системот „Liner Positioning Control“ кој овозможува кацигата на најдобар начин да се адаптира на главата на возачот.

Вентилација...

Како што кажавме, вентилацијата е многу важна кај ваков тип на кациги. Всушност, X-Lite X-903 Ultra Carbon има комплетен вентилациски систем кој многу прецизно ги следи стандардите на туринг кацигите: удобна е и лесна за користење.

x lite 903 Txt 3 20 02

Визир...

Ако зборуваме за ултра широкиот визир, мораме да споменеме два многу важни аспекти. Од една страна, нуди голема прегледност што е од голема важност при возењето а од друга страна спречува автоматско отворање. Од голема важност е и MVA системот кој овозможува лесно отстранување благодарение на магнетите кои се сместени во механизмот на кацигата.

x lite 903 Txt 4 20 02

Други детали...

Меѓу останатите детали кои треба да ги знаете кај оваа спорт-туринг кацига се соларниот визир, стандардниот уред кој спречува замаглување, дополнителниот простор за очила како и системот „NERS“.

x lite 903 Txt 5 20 02

За крај, оваа кацига има простор за инсталација на новата генерација на N-Com.

Заклучок...

Без никакво сомневање, X-Lite X-903 Ultra Carbon е една од најексклузивните спорт-туринг кациги кои ни пристигнуваат од Nolan. Ова е кацига наменета за сите оние кои немаат никаков проблем целиот свој ден да го поминат на мотоцикл. Плус, кацигата ни пристигнува и со неколку различни графики.

Би можело да ве интересира

Веќе долги години Suzuki работи напорно од своето седиште во Хамамацу.

„ Во суштина, ние се уште имаме проблеми со тракцијата и со максималната брзина. Ова е главното нешто кое ни недостасува во споредба со останатите “ - Франко Морбидели

Викендов на патеката во Серез, Грција, започнува БМУ Европскиот и Македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Стартуваше новата MotoGP сезона. Минатата недела имавме навистина возбудлива трка во Катар. Новата MotoGP трка ни носи и нов Motul Суперфан.

Андреа Довициозо не сака да му посвети големо внимание на резултатот од првите три трки од новата сезона. Од она што можевме да го видиме во Катар, мотоциклите на Ducati беа најбавни во свиоците.

Хорхе Лоренцо верува дека наскоро ќе може да го покаже целосниот потенцијал откако имаше слаб настап за време на дебитанската трка во новиот тим.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.