Опрема

Преглед: X-Lite X-803 Ултра Карбон

X-Lite X-803 Ултра Карбон е најспортската кацига на овој бренд.

Следете нè на:

 

Анализираме...

X-803 пристигна на пазарот како ексклузивна еволуција на X-802RR, врвна кацига која настана како резултат на искуството кое групацијата Nolan го стекна во MotoGP и SBK. Направена целосно од карбон, новата X-803 е комплетна и ексклузивна тркачка кацига за најпребирливите возачи.

Оклоп...

Оклопот е направен од екстремно лесни јаглеродни влакна и е достапна во три димензии.Стабилноста при големи брзини исто така е подобрена а ова се должи на држачите внатре во кацигата. Тие се прилагодуваат во зависност од позицијата како и стилот на возење.

X Lite Txt 1 18 02

Уште една промена во однос на претходната кацига имаме кај штитникот за брадата. Сега тој нуди поголем статички како и динамичен комфорт. Тежината на кацигата од големината М изнесува 1310 грама.

X Lite Txt 2 18 02

Вентилација...

Вентилацискиот систем е познат како „Racing Air Flow“, а X-Lite има три големи отвори за проток на воздух кои се наоѓаат на врвот на кацигата. Три отвори исто така има и на долната страна на кацигата.

X Lite Txt 3 18 02

Новина е тоа што имаме два дела кои го извлекуваат воздухот кои се наоѓаат по страничните делови како и еден позади, интегриран во задниот аеродинамичен спојлер.

Визир...

Големиот визир ви обезбедува одличен преглед. Тој има и механизам кој не дозволува случајно отворање. Целокупната прегледност на X-803 е исто така подобрена во споредба со неговиот претходник. Како резултат на ова нуди поголем комфорт и безбедност. Кацигата вклучува и „Pinlock“, а визирот користи и систем кој овозможува прилагодување.

Внатрешност...

Внатрешноста е креирана од иновативна мрежа која овозможува струење на воздухот над вашата глава.

X Lite Txt 4 18 02 copy

Има и штитници направени од отпорен материјал, а оние делови кои се во контакт со вашата кожа се многу комфорни и изработени од пријатен материјал.

Детали...

X-803 има ремен со двоен систем на заклучување, најбезбеден на пазарот и единствен кој има дозвола да се појави на пазарот. Како додаток на ова, каишите се изработени од специјален материјал кој ги прави помеки при контакт со кожата. Кацигата исто така има и „Nolan Emergency Release“ систем.

X Lite Txt 5 18 02

Ова им помага на тимовите доколку имаат потреба лесно да ја извадат кацигата од главата на возачот. Овој систем исто така помага и дишењето на возачот да не го замаглува визирот.

Накратко, со новата X-Lite X-803 Ултра Карбон кацига, фановитe на мотоциклите добиваат одлична кацига која обезбедува врвни перформанси во однос на безбедноста и комфорот.

Би можело да ве интересира

Веќе долги години Suzuki работи напорно од своето седиште во Хамамацу.

„ Во суштина, ние се уште имаме проблеми со тракцијата и со максималната брзина. Ова е главното нешто кое ни недостасува во споредба со останатите “ - Франко Морбидели

Викендов на патеката во Серез, Грција, започнува БМУ Европскиот и Македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Стартуваше новата MotoGP сезона. Минатата недела имавме навистина возбудлива трка во Катар. Новата MotoGP трка ни носи и нов Motul Суперфан.

Андреа Довициозо не сака да му посвети големо внимание на резултатот од првите три трки од новата сезона. Од она што можевме да го видиме во Катар, мотоциклите на Ducati беа најбавни во свиоците.

Хорхе Лоренцо верува дека наскоро ќе може да го покаже целосниот потенцијал откако имаше слаб настап за време на дебитанската трка во новиот тим.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.