MotoGP

Жоан Мир ќе вози со истиот број

Светскиот шампион, Жоан Мир, ја одби можност да настапи со бројот 1 и наместо тоа во сезоната која е пред нас ќе вози со бројот 36.

Следете нè на:

 

Светскиот шампион, Жоан Мир, ја одби можност да настапи со бројот 1 и наместо тоа во сезоната која е пред нас ќе вози со бројот 36.

Актуелниот MotoGP шампион, Жоан Мир, потврди дека и во иднина ќе вози со бројот 36 и дека нема да ја користи регистрацијата со број 1.

„Бројот ќе остане ист како и секогаш, лојален сум на 36“, вели Мир. „Би било одлично да возев со бројот 1 кој е навистина посебен и уникатен. Но бројот 36 е дел од мене, ме донесе до оваа позиција и ми помогна при освојувањето на двете титули, во MotoGP и Moto3.“

„Но тоа не значи дека ако освојам уште една титула нема да го земам бројот 1. Засега останувам со 36. Тој ја одбележува напорната работа која ја вложував досега и најдобро ми одговара.“

Марк Маркез (93) и Валентино Роси (46) исто така ги задржаа своите броеви иако освоија неколку титули. Последниот возач кој настапи со бројот 1 во MotoGP е Кејси Стонер кој возеше за Repsol Honda во 2012 година.

Бројот 1 не бил дел од Suzuki уште од 2001 година кога за тимот возеше Кени Робертс Јуниор.

 DSC4024 copy copy copy

И покрај финансиската добивка која ја носи бројот 1, проект менаџерот на Suzuki MotoGP, Шиничи Сахара, вели дека нема да му пречи кој број и да го одбере Мир.

„Среќен сум што Мир ја освои титулата минатата година. За мене тоа е доволно. Но ако Жоан одбере да го промени бројот за следната сезона, исто така ќе бидам среќен.“

„Воопшто нема да биде лесно но ќе се обидеме повторно да стигнеме до титулата. Затоа не ми прави никаква разлика со кој број ќе настапи нашиот возач. “

Ниту еден возач во MotoGP ерата не успеал да ја одбрани титулата додека настапувал со бројот 1. Во Премиерната класа тоа последен пат се случи во 1998 година кога титулата ја освои Мик Дохан.

Би можело да ве интересира

Тимот на Сузуки го претстави новиот GSX-RR со кој Алекс Ринс и Жоан Мир ќе се натореваруваат оваа сезона во МотоГП шампионатот.

Aprilia планира повторно да се најде на врвот во суперспорт сегментот во 2021-ва година.

Презентацијата во Будимпешта ги постави темелите на новата трка која треба да се приклучи на календарот.

Франко Морбидели беше најголемото изненадување минатата сезона.

Во текот на летната пауза, Валентино Роси ќе одлучи дали и во иднина ќе продолжи со трките или ќе се повлече од натпреварувањето.

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.