MotoGP

Вињалес планира да докаже дека победата во Асен не била случајна

На следната трка која се вози во Германија, Маверик Вињалес планира да докаже дека победата во Асен не била случајна.

Следете нè на:

 

На следната трка која се вози во Германија, Маверик Вињалес планира да докаже дека победата во Асен не била случајна.

Шпанскиот возач стигна до првата победа за него и за Yamaha по трката во Австралија во 2018 година. Сега се надева дека добрата форма ќе ја пренесе и на патеката во Заксенринг.

Вињалес вели дека победата стигнала во вистинско време и дека конечно е прекината низата неуспеси, меѓу кој е и несреќата во Каталонија. Планира да продолжи да работи напорно и да стигне до добар резултат и на трката која ќе се вози во Германија.

„После победата во Асен се чувствувам како се уште да сонувам“, изјави Вињалес. „Дојде во вистински момент и ни даде мотивација да продолжиме да работиме напорно.“

„Сега сакаме да покажеме дека она што е случи во Холандија не е случајно туку се должи на напорната работа.“

„Заксенринг е добра патека за нас и вообичаено тука сум брз. Затоа мислам дека имаме потенцијал да се најдаме на подиумот. Не можам да дочекам да почне трката.“

Vinales txt 04 07

Пред 12 месеци, фабричкиот тим на Yamaha стигна до двојна победа на оваа патека а тимскиот менаџер, Масимо Мерегали, се надева дека тимот повторно ќе постигне добар резултат.

„Веднаш по трката во Холандија заминавме за Германија и се упативме директно на патеката“, изјави Мерегали. „Маверик и Валентино се силно мотивирани да стигнат до поени.“

„Минатата недела покажавме колку е важно добро да почне викендот. Затоа сме подготвени да работиме напорно за да го постигнеме истото.“

„Патеката во Заксенринг е тесна и воопшто не е лесна за претекнување. Затоа ќе биде многу важно да постигнеме добар резултат на квалификациите.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Дали слушнавте? Yamaha најави промени кај 2020 Yamaha YZF-R1 и 2020 Yamaha YZF-R1M а двата модели ги престави овој викенд за време на трката од WorldSBK шампионатот која се возеше во Лагуна Сека.

Електричните мотоцикли не само што го променија возачкото искуство, за некои позитивно а за некои негативно, туку тие исто така влијаеа и на самиот изглед на мотоциклите. За дизајнерите, електричните мотоцикли истовремено преставуваат предизвик но и нови можности.

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

  • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Битола

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.