MotoGP

Tech3 и Yamaha ќе ја прекинат соработката од 2019 година

Yamaha и Tech3 објавија дека 2018 ќе биде последна година за нив како партнери во MotoGP Светскиот Шампионат

Следете нè на:

 

После 20 години успешно партнерство, Tech3 ја информираше Yamaha дека ќе ја прекинат соработката со нив по завршувањето на сезоната 2018. Yamaha ја прифати ваквата одлука и соопшти дека ќе им дава безрезервна поддршка се до завршувањето на сезоната. Tech3 планира да остане дел од трките, а повеќе информации како и плановите за 2019 ќе бидат објавени подоцна во текот на годината. Yamaha исто така се уште нема одлучено дали ќе има сателитски тим во 2019 година и со кого планираат да соработуваат.

IMGP8219

Коуичи Цуи – генерален менаџер на одделот за развој на мотоцикли

Неодамна, Ерв Поншарал, сопственикот на Tech3 не информираше дека одлучил да не го продолжува договорот со Yamaha за изнајмување на YZR-M1 мотоциклите. После разговорите со него, стана јасно дека за следните сезони одбрал да има нов партнер. Мораме да го почитуваме неговото мислење и ја прифаќаме ваквата одлука.

Секогаш е тажно кога се прекинува едно вакво успешно партнерство. Благодарни сме му поради досегашната лојалност и поддршка како и поради одлични резултати кои ги имаме постигнато низ целиот овој заеднички период.

Ќе продолжиме да им даваме поддршка на Tech3 тимот како и нивните возачи во текот на целата сезона. Во исто време ќе ги разгледаме и опциите за сезоната 2019.

IMGP9387

Ерв Поншарал – сопственик на Monster Yamaha Tech3

Многу тешка работа е да се сумира 20 годишната соработка меѓу Tech3 и Yamaha во неколку зборови. Уште откако за прв пат го сретнав господинот Лио во 1998 година, кога ми даде можност да и се приклучам на Yamaha Motor корпорацијата, нашиот досегашен пат беше неверојатен. Имам фантастични спомени, одлични резултати како и прекрасната атмосфера, сето ова го делевме заедно со фамилијата Yamaha. Секако, да се прекине една ваква соработка е навистина тешка одлука која морав да ја донесам. Сакам да им кажам едно големо благодарам на Yamaha како и на сите кои се дел од тимот и кои не поддржуваа изминативе години.

Tech3 е мала компанија. Мораме да мислиме на иднината и да ги разгледаме сите опции. Ни понудија договор кој морам да признаам дека го чекавме уште откако ја формиравме компанијата и не можев да го одбијам. Секако дека ние ќе останеме Monster Yamaha се до последната трка во Валенсија. Јоан Зарко и Хафиз Суахрин ќе се борат за освојување на што е можно повеќе поени и Yamaha може да смета на нас дека ќе покажеме добри перформанси.

Уште еднаш сакам да им се заблагодараам на сите во Yamaha за поддршката. Се надевам дека ќе продолжат во ист стил и ќе постигнуваат успеси и во иднина бидејќи знам дека го заслужуваат тоа.

Досегашниот успех на Tech3:

1989
Hervé Poncharal го започнува Tech3 проектот и ја започнува Гранд При авантурата со настап во класата од 250cc во МотоГП.

1999
Tech3 и Yamaha стануваат партнери во шампионатот до 250cc.
Olivier Jacque – 4  
Shinya Nakano – 7

2000 (250cc)
Olivier Jacque - 1
Shinya Nakano – 2

2001 (500cc)
Shinya Nakano - 5
Olivier Jacque - 15

2002 (MotoGP)
Olivier Jacque - 10
Shinya Nakano - 11

2003 (MotoGP)
Alex Barros - 9
Olivier Jacque - 12

2004 (MotoGP)
Marco Melandri - 12
Norifumi Abe - 13

2005 (MotoGP)
Toni Elías - 12
Rubén Xaus - 16
David Checa - 26

2006 (MotoGP)
Carlos Checa - 15
James Ellison - 18

2007 (MotoGP)
Sylvain Guintoli - 16 - Rookie of the Year
Makoto Tamada - 18

2008 (MotoGP)
Colin Edwards - 7
James Toseland - 11

2009 (MotoGP)
Colin Edwards - 5
James Toseland - 14

2010 (MotoGP)
Ben Spies - 6 - Rookie of the Year
Colin Edwards - 11

2011 (MotoGP)
Colin Edwards - 9
Cal Crutchlow - 12 - Rookie of the Year
Josh Hayes - 19

2012 (MotoGP)
Andrea Dovizioso - 4
Cal Crutchlow - 7

2013 (MotoGP)
Cal Crutchlow - 5
Bradley Smith - 10

2014 (MotoGP)
Pol Espargaró - 6 - Rookie of the Year
Bradley Smith - 8

2015 (MotoGP)
Bradley Smith - 6
Pol Espargaró - 9

2016 (MotoGP)
Pol Espargaró - 8
Bradley Smith - 17
Alex Lowes - 24

2017 (MotoGP)
Johann Zarco - 7 - Rookie of the Year
Jonas Folger - 10

Би можело да ве интересира

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Алекс Ринс, Јоан Мир и Силвиан Гинтоли го искористија последиот MotoGP тест за да го намалат бројот на нови елементи кои ќе бидат дел од GSX-RR со кој ќе настапуваат следната сезона.

„На Дани Педроса ќе му треба дополнителен простор за багаж на патот назад од Јапонија“

Не е необично кога одредена компанија со цел да привлече што е можно поголемо внимание, одлучува за време на некое мото шоу да претстави мотоцикл кој се базира на некој иден модел. Но R18 "Departed" кој го видовме за време на мото шоуто во Јокохама има уникатен 1800cc мотор.

„После 20 години прекинува прозиводството на големиот мотоцикл на Suzuki“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.