MotoGP

Роси: Очигледно е дека не сме среќни

„Не сме задоволни од последните резултати и во Мотеги ќе испробаме други опции“ - Валентино Роси

Следете нè на:

„Не сме задоволни од последните резултати и во Мотеги ќе испробаме други опции“ - Валентино Роси

Валентино Роси и неговата екипа од Monster Yamaha ќе продолжат со напорната работа во обид да се искачат на подиумот. Неуспехот на Италијанецот да се најде на подиумот се искачи на дванаесет трки – серија која е најдолга по онаа која ја имаше во Ducati во 2011 година. Во моментов, тој е во опасност да го загуби и шестото место во генералниот пласман.

Французинот Фабио Куартараро заостанува само два поени во однос на Роси. На последната трка Роси заврши на осмото место со заостанување од дури 20 секунди зад победникот Марк Маркез.

„Во текот на последните три трки ќе се обидеме да ги надминеме проблемите со мотоциклот“, изјави Роси во пресрет на трката во Јапонија. „Очигледно е дека не сме задоволни од последните резултати и во Мотеги ќе испробаме други опции.“

„Мотеги е патека која ми се допаѓа и ќе се обидам да постигнам добар резултат.“

 DSC3297

Минатата сезона Роси на оваа патека заврши на шестото место и беше најдобриот возач на Yamaha. Последен пат на пиедесталот во Јапонија се искачи во 2015 година.

Тимскиот директор Масимо Мерегали изјави: „Традиционално, Мотеги не е добра патека за нас но ќе работиме напорно за да постигнеме добар резултат. Решени сме да имаме добар настап пред Јапонските фанови кои секогаш не подржуваат.“

Неговиот тимски колега, Маверик Вињалес во моментов е најдобриот возач на Yamaha во генералниот пласман и се наоѓа на четвртата позиција. На последните четири трки, тој три пати се искачува на подиумот.

За време на трката во Бурирам, деветкратниот шамопион изјави дека по завршувањето на сезоната ќе ја прекине соработката со досегашниот шеф на неговиот тим, Силвано Галбусера и во иднина ќе соработува со шефот на VR46 Moto2 тимот, Давид Муњоз.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.